| paulp a întrebat:

Vreau niste pareri: am fost azi la stomatolog cu o radiografie ca sa vada mai exact situatia unui premolar - al doilea - cel dinspre masele. E rupt o parte din el de cativa ani si crescand maseaua de minte a impins celelalte masele inspre premolar, lasand locul destul de micut intre premolar si prima masea. In plus are si un puroi destul de mare. Stomatologul mi-a dat 2 variante:
1. sa il scoatem premolarul ca oricum locul e mic si nu o sa fie probleme pe viitor gen implant
2. sa facem tratament + reconstituire cat se poate - insa nu e sigur ca tratamentul o sa functioneze si posibil sa se ajunga tot la extractie.

Voi ce varianta ati alege (facand abstractie eventualele costuri)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| oldbluegrumpyman a răspuns:

Te intorci de la dentist si intrebi pe TPU? Esti tare. Te tin minte si iti dau o funda cand o sa aflu ce e aia si cum se da.

| paulp explică (pentru oldbluegrumpyman):

Ce ti se pare atat de ciudat? stomatologul mi-a zis variantele. si sa ma decid eu.

| alexaalexandra2001 a răspuns:

Parerea mea pe care o consider logica si mai buna este sa-l scoti.Eu am patit ca dinti mei nu aveau loc si or scoteam unul permanent ori mi-l taia tot pe acela, dar am ales sa-l scot n-a durut si nu mai am probleme.Noroc!