| Kawaii123 a întrebat:

Bun, TPU, sa incepem cu ineputul.

Am vreo 4 masele care mi se misca. Premolarul 1 din partea de dreapta-jos mi se misca cel mai tare, dar mi-e frica sa mi-l scot. Ce se intampla daca astept si astept?

A doua masea care mi se misca e din aceeasi parte, premolarul 2, e putin cariata si nu mi se misca tare.

A treia masea e din stanga-jos, ma deranjeaza ca atunci cand mananc ma inteapa in locul respectiv, mai ales la caramele sau alte dulciuri lipicioase. E tot premolarul 1 si e maseaua cea mai cariata. Se misca si ea destul de tare.

In sfarsit, a patra masea, e din stanga sus, premolarul 2, mi se misca foarte putin si nu ma deranjeaza.

Imi e destul de greu sa mananc si sa mestec, iar cel mai mult ma deranjeaza premolarul 1 din stanga-jos si premolarul 1 din dreapta-jos.

Ce pot sa fac? In Afara De DENTIST. UrGEnT, nu mai suport....Am 10 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

WOW, La zece ani stii unde e premolaru 1? Ești tare! Dacă e așa atunci știi că măselele sunt "de lapte". Cumva mai suporti tu!

| Kawaii123 explică (pentru sierra1):

Mersi. Si da. am invatat si m-am informat despre denumirea dintilor.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca nu mergi la dentist nu ai decat sa nu mai mananci in partea care te doare cel mai tare pana ajungi la dentist.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic si faptul ca se misca nu trebuie sa te ingrijoreze. De-alungul vietii oamenii au 2 seturi de dinti: de lapte (temporari) si permanenti. La 10 ani inca ai dintii de lapte care trebuie sa cada. Fie ii scoti tu (poti ruga si pe cineva sa te ajute ca parintii tai) sau astepti sa iti cada. Desi cand ti se scoate o masea la dentist ti se face anestezie, asa ca e o varianta mai buna.

| Kawaii123 explică:

Acum premolarul 1 care se misca foarte tare, din dreapta jos, cred ca am abces periodontal. daca il misc intr-o parte simt radacina si e pe cale sa imi cada. Cea cariata ma inteapa si ma doare uneori (premolar 1

| sierra1 a răspuns (pentru Kawaii123):

Măi, tu ai 10 ani,,, de medicină

| Kawaii123 explică (pentru sierra1):

Hihii mersi

| sierra1 a răspuns (pentru Kawaii123):

Hai să trăiești!