| Andreistar0 a întrebat:

Vreau niste pareri despre antidepresive. Cati dintre voi ati luat si cum v-a ajutat? Cum va simtiti de la ele si cum e dupa ce termini tratamentul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bookofknowledge a răspuns:

Marea problema este ca medicatie elimina simptomele, si nu scapi de cauza psihologica a depresiei, si deci ea poate recidiva, teoretic, sunt bune daca vrei sa scapi de depresie, dar partea psihologica te ataca dupa, si ea recidiveaza, si le ai luat degeaba
https://www.reginamaria.ro/......i-depresie
Partea biologica: Depresie
Nu se cunoaste exact ce cauzeaza depresia, insa se crede ca aceasta apare ca urmare a unui dezechilibru al neurotransmitatorilor din creier. Medicii psihiatri prescriu frecvent antidepresive de tipul inhibitorilor selectivi ai recaptarii serotoninei (ISRS). In mod normal, dupa ce a transmis semnalul la nivelul neuronilor, neurotransmitatorul este reabsorbit. Inhibitorii selectivi ai recaptarii serotoninei blocheaza resorbtia serotoninei, ceea ce determina o cantitate mai mare de substanta sa ramana activa. Multi pacienti constata o ameliorare a simptomelor depresiei, desi legatura dintre depresie si serotonina ramane neclara.

Orice depresie afecteaza in un fel creierul si nivelul de serotonina, ceea ce poate fi tintit prin medicatie, dar vien urmatoare problema psihologic creierul vrea sa intre in depresie pentru a se proteja, iei medicatia, te reintorci de unde ai inceput dar organismul e invatat cu pastile si raspunde mai prost la ele, si apoi si mai prost si la un moment dat, nu mai au nici un efect.

15 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cel mai bine este sa urmezi recomandarile unui medic psihiatru pentru ca exista o paleta intreaga de antidepresive si fiecare persoana raspunde diferit la ele. Combinat cu psihoterapia (niciodata una in absenta celeilate) vei rezolva si depresia, nu-i un capat de lume.

| bookofknowledge a răspuns:

Majoritatea problemelor sunt de natura emotionala, unde intra psihoterapeutul, tratamentul rezolva problema biologica(ceea ce ar rezolva problema daca cauza ar fi biologica) dar daca cauza e psihologica, atunci?
Cred ca mai intai ar trebui sa mergi la psihoterapeut.

| Andreistar0 explică (pentru bookofknowledge):

Deci daca problema e biologica pastilele trateaza definitiv?

| bookofknowledge a răspuns (pentru Andreistar0):

De aceea majoritatea spun sa faci tratament combinat, ia medicatia ca sa te scoti din depresie, ca nu poti sa mergi la psihoterapeut cu depresie, apoi cauta cauza psihologica, si apoi elimin o., e o posibilitate sa mearga si medicamentele singure, dar pentru asta trebuie sa fii genul de persoana care a avut momente proaste si dupa ce iese din depresie, se simte bine, si nu se mai gandeste la moduri cum ar intra.
Deci da daca vrei sa iasa bine, si sa nu spui dupa ca nu merge tratamentul, ambele iti trebuie, sfatul e sa incepi terapia dupa ce te simti putin mai bine.

| bookofknowledge a răspuns (pentru Andreistar0):

Nu prea sunt cauze biologice, am scris asta ca sa pun ca medicatia nu prea are ce vindeca ci doar ameliora depresia, doar chestia cu nivelul de serotonina din creier cauzata de depresie, problema mare este ca trat este de scurta durata,
Depresie
https://www.health.harvard.edu/......on-or-both
Comform acestui site, o depresie medie, e suficient terapia, si pentru una mai accentuata, se recurge la medicamente.
Medicamentele sunt pentru a scade nivelul depresiei, dar nu te vor ajuta fara o consultatie psihologica, si asta o sa ti spuna si medicul daca il intrebi, problema mare este ca unii nici nu se intereseaza sa spune lucrurile astea, scuze

| bookofknowledge a răspuns (pentru Andreistar0):

Partea biologica, nu m-am referit neaparat la o boala, desi uneori apar si afectiuni care dau depresie, sau anxietate, ci la afctarea creierului dupa depresie. Sper ca asta e o explicatie buna.

| bookofknowledge a răspuns (pentru Andreistar0):

Marea problema este ca medicatie elimina simptomele, si nu scapi de cauza psihologica a depresiei, si deci ea poate recidiva, teoretic, sunt bune daca vrei sa scapi de depresie, dar partea psihologica te ataca dupa, si ea recidiveaza, si le ai luat degeaba
https://www.reginamaria.ro/......i-depresie
Partea biologica: Depresie
Nu se cunoaste exact ce cauzeaza depresia, insa se crede ca aceasta apare ca urmare a unui dezechilibru al neurotransmitatorilor din creier. Medicii psihiatri prescriu frecvent antidepresive de tipul inhibitorilor selectivi ai recaptarii serotoninei (ISRS). In mod normal, dupa ce a transmis semnalul la nivelul neuronilor, neurotransmitatorul este reabsorbit. Inhibitorii selectivi ai recaptarii serotoninei blocheaza resorbtia serotoninei, ceea ce determina o cantitate mai mare de substanta sa ramana activa. Multi pacienti constata o ameliorare a simptomelor depresiei, desi legatura dintre depresie si serotonina ramane neclara.

Orice depresie afecteaza in un fel creierul si nivelul de serotonina, ceea ce poate fi tintit prin medicatie, dar vien urmatoare problema psihologic creierul vrea sa intre in depresie pentru a se proteja, iei medicatia, te reintorci de unde ai inceput dar organismul e invatat cu pastile si raspunde mai prost la ele, si apoi si mai prost si la un moment dat, nu mai au nici un efect.

| bookofknowledge a răspuns:

Cu toate ca e posibil ca unii sa fie depresivi fara o cauza psihologica si atunci poate ii ajuta med.

| bookofknowledge a răspuns:

Exista o sansa sa te vindeci doar cu pastile(iesi din depresie, si daca nu ai stimulul care a produs depresia, se poate sa reusesti), nu spun, nu, dar cel mai bine e sa mergem pe parte combinata, biologica si psihologica. Daca te intrebi de ce arata asa: am scris in timp ce am cautat pe site uri. PSihiatria se face in anul 6 stiu nimic despre ea(mai putin ceea ce am gasit pe net).

| bookofknowledge a răspuns:

Ceea ce totusi am uitat sa spun, este ca si terapia nu este cure, ci treatment, si te ajuta cu simptomele sa le menajezi simptomele mai usor si sa scada impactul asupra vietii.

| bookofknowledge a răspuns:

Depresia e o problema data de creier, dar afecteaza psihicul, dar, pastilele nuvindeca boala, ci o amelioreaza.sad
M am exprimat prost si cand am scris ca nu exista cauza biologica, am vrut sa zic ca nu exista cauza biologica care sa poate fi vindecata, ci doar tratata.

| bookofknowledge a răspuns:

Toti care au ceva psihologic au si o afectare biologica, dar nu stiu daca e mereu o cauza psichologica care afecteaza creierul, sau e posibil sa fie doar creierul simplu asa, inclusiv la cei cu traume. Poate fi chiar multifactoriala, si sa nu se materializeze decat atunci cand se pun mai multi factori la cap.

| hanakoikezawa a răspuns:

Antidepresivele nu tratează cauza depresiei, ci doar atenuează simptomele. Și pot avea și efecte nedorite cum ar fi anxietate, greață, dureri de cap, somnolență etc. Medicul trebuie să le prescrie cu atenție. Dar personal, eu nu sunt adeptul antidepresivelor pentru că nu merită riscul.

| Andreistar0 explică (pentru hanakoikezawa):

Dar astea nu dau dependenta?

| MarianaRiana a răspuns:

Nu lua după ureche antidepresive.Îți recomand un medic excepțional În Craiova Centrul Medical Carol(pe lângă Gara) Târu Iuliana Mariana, medic specialist psihiatru.lucrează cu CAS iți trebuie BI, Trimitere de la medicul de familie, și cardul de sănătate, bun medic, determinat și empatic cu pacientii