| doctoru a întrebat:

Vreau pareri pro si contra dializa vs transplant renal. de ce ati prefera si ce? nu intrati in detalii cum se realizeaza(stim procedura) spuneti-mi ce ati alege intre astea doua variante(daca se poate cu argumente ar fi super). mersi. astept implicarea celor din domeniu... daca se poate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu am şi sper să nu am vreodată probleme de tipul acesta.
Dacă aş fi însă în situaţia asta, aş prefera să mă stresez să adun banii de transplant renal. În ciuda riscurilor, decât să mor lent şi să mă chinui mult, ori mor din prima că nu iese operaţia, ori scap!

2 răspunsuri:
| andre999 a răspuns:

Binenteles ca voi opta pentru transplantul renal, cred ca toti pacientii care necesita dializa daca ar avea posibilitatea la o viata normala ar alege-o, dar rinichii nu cresc in copaci.

| m77 a răspuns:

Eu nu am probleme de natura asta. DAR, un mare dar, decat sa traiesc o viata intreaga cu programarea la dializa in cap si in suflet, mai bine as trece printr-o operatie (care banuiesc ca nu e imposibil de facut si suportat) si sa am sansa sa duc o viata cat se poate de normala