| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa cercetez eu si sa incerc sa îmi vindec sau ameliorez anxietatea, depresia și TOC-ul creierului și vreau sa fac asta singur prin cărți bestseller self help despre creier scrise de doctori si psihologi renumiti. Oare o sa reusesc? As putea sa reușesc? Am șanse sa reușesc sa imi mai alin si ameliorez creierul?
Evident deja iau și tratament cu antidepresive si Anxiar.Mai întâi trebuie sa cercetez in carti mai multe, sa fac pe cercetătorul sa zicem asa si apoi sa incep sa lucrez eu cu mine, ca asta contează cel mai mult terapia 1 la 1, eu cu sinele meu, lucrul cu mine.
Oare va merge?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| carlyy1765 a răspuns:

Eu citesc deocamdată o carte despre psihologie. Are un limbaj destul de filozofic și mai bine începeam cu o carte mai simpla, asa iti recomand sa faci. Carti simple și scurte și în timp avansezi. Îți garantez eu ca va merge. Prima data vei înțelege mintea, și multe lucruri. Vei începe sa gândești diferit, în sensul bun ma refer și vei vedea cât de nepregătiți sunt oamenii din punct de vedere psihologic.