| anonim_4396 a întrebat:

Visul sau obiectivul meu e sa fiu din nou bine ca înainte adică sa scap de anxietate,atacuri de panica, depresie, fobie sociala care ma chinuiesc de ani de zile(14 ani
mai exact) și m-au făcut și ma fac sa sufăr zi de zi scazandu-mi totodată calitatea vieții și nelasandu-ma sa ma bucur asa cum trebuie de viata. Pentru asta am de gând sa fac terapie cu un psiholog și sa citesc cărți despre sanatatea creierului și psihologie practica plus cărți motivaționale și de dezvoltare personala.Si bineînțeles voi încerca să aplic cat pot ce citesc,tehnici,sfaturi,recomandari etc pentru a îmi ajuta creierul si mintea și pentru a ma simti mai bine. Vreau sa încerc sa mănânc mai sănătos sau mai ales sa evit dulciurile,sucurile,prăjelile,zaharul,snacksurile și aproape tot ce e nesănătos pentru creier și corp. Vreau sa îmi schimb stilul de viata și sa incerc sa ma ajut cu ajutorul cărților scrise de doctori,psihologi sau antrenori motivationali plus ca vreau sa încep sa fac si puțin sport zilnic la bicicleta mea fitness/medicinala.
Trebuie neapărat sa fac o schimbare în viata mea și sa incerc sa ma ajut singur ca nimeni nu o poate face în locul meu și vad ca medicamentele antidepresive si anxiolitice(paroxetina si lorazepam) dar și ce am mai luat în trecut nu ma prea ajuta deci soluția si speranta tot la invatarea psihologiei,terapia cu psihologul,sport, nutritie si cărți motivationale si de sanatate ramane.Eu trebuie sa lupt, sunt conștient ceea ce recunosc ca nu prea am facut-o pana acum sau nu am facut-o suficient sau asa cum ar trebui.Am speranța și încrederea ca voi reuși sa îmi ameliorez semnificativ sau chiar sa imi vindec boala si problemele chiar daca greul si lupta de abia acum începe.Trebuie sa reușesc ca asa nu se mai poate și trebuie sa fac ceva și voi reuși, voi deveni și voi ajunge un invingator și intr-un fel sunt deja un invingator pentru ca am rezistat atâția ani, 14, cu problemele acestea în timp ce alții sigur puteau sa nu reziste și puteau sa se sinucidă chiar dacă treceau prin ce am trecut eu si trec.Trebuie sa fiu un războinic al creierului asa cum scrie autorul Dr. Daniel Amen în cartea Puterea creierului și chiar cu aceasta carte voi începe lupta adică o voi citi prima sa vad dacă ma poate ajuta,bineînțeles încercând sa respect și sa aplic ce zice în carte. Pana la urma eu duc un război al creierului și oricine care se confrunta cu astfel de probleme de sănătate trebuie sa lupte intr-un război al creierului asa cum zicea autorul cărții și sa învingă, sa devina un invingator și un erou,sa își salveze creierul de demonii minții.
Acesta e visul meu,sa ma fac bine, sa lupt pentru redobândirea fericirii și sanatatii și pentru ca să ma pot bucura normal de viata și jur în fata lui Dumnezeu ca o sa fac tot posibilul și nu o sa ma dau bătut de aici încolo pentru ca lupta trebuie câștigată, vreau sa ma vindec cel mai mult în lumea asta ca apoi sa îmi îndeplinesc celalalt vis la fel de mare al meu acela de a ma inscrie la o postliceala si de a ma face asistent de farmacie sau dietetician/nutriționist adică sa lucrez în domeniul de sanatate asta e visul meu ca sa ajut si eu alți oameni după ce m-am ajutat pe mine.Si o sa reușesc, am speranța că va fi bine și o sa fiu un invingator și o sa îmi îndeplinesc cele 2 visuri.Deja ma simt mai motivat.
Vreau sa va întreb în final și scuze ca am scris un roman aproape, dacă este bun planul meu pentru a incerca vindecarea și sa ma ajut sa fiu mai bine, sa îmi redobandesc fericirea și surâsul pierdut ca de fapt despre asta este vorba în esență.
Dacă aveți sfaturi și răspunsuri pentru mine nu ezitați sa mi le dați.
Este bun planul meu și ceea ce vreau sa fac ca să ma vindec? Am șanse sa reușesc? Credeți că voi reuși? Va fi greu? A mai trecut cineva prin astfel de probleme și a reușit sa fie bine? Cum?
Va mulțumesc și sper sa fie și la mine în sfârșit bine cândva și sa reușesc ce mi-am propus. Doamne ajuta! Speranța moare ultima si nu voi renunța niciodată sa îmi realizez visele.Sper.Si asa va fi.
Ma voi vindeca și voi fi din nou fericit ca în urma cu 14 ani și voi ajunge și nutriționist sau asistent farmacist.Trebuie.Dumnezeu îmi va fi alături sper și eu voi da tot ce pot pentru a fi din nou sănătos și fericit cum am mai fost cândva.Si era tare buna si frumoasa viata mea, va spun sincer.Si eu cred ca chiar o sa fie iarasi asa cu ajutorul meu și mai ales al lui Dumnezeu.
Mulțumesc anticipat și numai bine va doresc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| bookofknowledge a răspuns:

Normal ca da, aici ai diferentele intre psiholog, psihiatru, si psihoterapeut, pentru o problema care vine de la o trauma emotionala sau ceva.
https://www.medlife.ro/......apeut.html
Psihoterapeutul, este un psiholog mai specializat, si este cel mai pregatit, pentru aceste probleme, de anxietate, si depresie. (nu am spus psihiatru, care nu prea are treaba daca nu e boala cronica).
Si nefiind medic, nu va da medicatie, va incerca sa te vada ca o un intreg.
O sa vezi ca daca cauti psihoterapeut, o sa-ti dea cabinet de psihologie(trebuie doar sa stii la care psiholog sa mergi, cauta pe net psihoterapie inainte).
Sper sa scapi de anxietate, succes