| Laurishkutza a întrebat:

Vreau sa devin medic si doresc sa stiu daca liceul Gheorge Lazar, real, pe stiintele naturii, ma ajuta mai mult decat profilul uman de filologie sau stiinte sociale. Cate ore de biologie se fac pe saptamana? Clasa de filologie este diferita de cea de stiintele naturii? Dau funda pentru cel mai bun raspuns. Cei care sunteti la facultatea de medicina sau sunteti deja medici ce licee si ce profile ati urmat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| saymoon a răspuns:

Eu sunt la profilul chimie-biologie pentru ca de asemenea vreau sa fac medicina.Se face foarta multa biologie 3 h, chimie 2 h si fizica 3h, daca vei vrea sa urmezi medicina acest profil ar trebui sa-l faci, se axeaza pe obiectele de baza care ti vor trebui la facultate.
Am fratele mai mare deja la facultatea de medicina si el a fost la acelasi profil ca mine. Spune ca i prinde bine ca are o baza solida de chimie si biologie, si bineinteles si fizica. Dar te previn e foarte greu la medicina, sunt multi ani de facultate, sa lucrezi cu cadrave in facultate,. Daca iti este teama de sange si de altele, nu te duce ca ti va parea rau.Fratele meu e in primul an si deja are treaba cu cadravele.
La filologie se face romana, nu are nici o legatura, aproape cu medicina. Daca vei face filologie nu prea ai avea sanse la medicina pentru ca in ultimii ani de liceu nu mai faci biologie si chimie. iar la examenul de facultate la acestea se da.Multa bafta si gandeste te erios la ceia ce ti am scris.

3 răspunsuri:
| MindFreak a răspuns:

Daca esti hotarata sa dai la Facultatea de Medicina, profilul pe care trebuie sa il urmezi este de preferat Bio-Chimie, unde o sa studiezi in toti anii liceului biologia si chimia, materiile la care o sa dai admiterea. In schimb, la filologie, din clasa a XI-a pierzi contactul cu biologia si chimia pentru ca nu se mai fac deloc, nici macar fizica sau matematica, toate acestea cumulandu-se si rezultand o ora de stiinte pe saptamana. Bafta!

| monicutzaMonicutz a răspuns:

La filo faci mai multa romana si dinta 11 pierzi toate orele de mate si chimi si fizica care sunt foarte importante la kiceul de profil stiintele naturii si eu vreau sa dau la facultatea de medicina...si vvreau sa ii intreb pe cei care au experienta.: trebuie sa imi pun chimia si biologia la punct nu? Eu am intrat la stiintele naturi si nu stiu nimic din biologie sau chimie

| jus7ashadow a răspuns:

Nu conteaza liceu dar ca sfat termina un liceu la care poti termina cu medii cat mai mari, abia dupa liceu te inscrii la medicina! Succes