| Amynutzza1 a întrebat:

Vreau să îmi cumpăr lentile de contact, lunare.
Însă nu știu ce material, ce conținut de apă si ce transmisibilitate a oxigenului ar trebui sa aibă o pereche de lentile de contact bune. Mă puteți ajuta? Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihai_Alex_1984 a răspuns:

Bună Amy,

Foarte bine în primul rând că ai întrebat din timp.
Chiar dacă optometristul sau oftalmologul îți va recomanda lentile, e bine să știi, să cunoști mai mult despre sănătatea ochilor tăi.
Nu poți fi totuși sigură că poți purta lentile de contact lunare din prima, depide dacă ai mai purtat sau nu până acum. Îți va lua puțin până te vei acomoda cu ele cât și cu o soluție adecvată ochilor tăi dacă nu ai mai purtat.
Cât despre conținutul de apă și transmisibilitatea oxigenului, eu am găsit un blog referitor la acestea pentru mai multe detalii.
Îți atașez aici link-urile:
1. https://www.lentiamo.ro/blog/continut-de-apa-lentile.html
2. https://www.lentiamo.ro/blog/permeabilitatea-oxigenului.html

Sper că ți-am fost de ajutor și că te vei simți excelent cu lentile la ochi. O zi faină.

Alex Gurău.

5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Te poate ajuta un oftalmolog dupa ce te examineaza... Asta daca nu vrei sa-ti distrugi ochii din moftul de a avea ochi de alta culoare.
Multa sanatate.

| Amynutzza1 explică (pentru CuriousStuff):

Mulțumesc pentru răspuns. Nu vreau lentile colorate ci cu dioptrii.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Amynutzza1):

Ma gandeam ca vrei doar colorate din moment ce intrebi aici, daca vrei cu dioptrii oricum oftalmologul iti face reteta pentru lentile, asa ca degeaba iti spunem noi, lentilele se fac oricum asa cum scrie el.

| PeFuga a răspuns:

Întreabă oftalmologul. E posibil ca dioptriile de la ochelari sa nu se păstreze la lentile. Contează foarte mult defectul tău de vedere. Prin urmare mergi la un consult de specialitate si întreabă acolo ce ti se potrivește. Nu este obligatoriu sa cumperi lentilele de la ei, dar piti cere recomandări. Piti întreba ce firma, ce cubura, ce ax, ce procent de apa, ce solutii speciale, etc...

| Amynutzza1 explică (pentru PeFuga):

Mulțumesc de răspuns. Am următoarea consultație la oftalmolog tocmai in primavară si am zis să vă intreb și pe voi până atunci. happy