| AvalohAlyn a întrebat:

Vreau sa imi fac niste analize medicale,daca gasesc centru medical care sa imi face analizele gratuite(decontate de C.A.S)in cat timp le voi face? Am inteles ca se fac programari, deci in cat timp e posibil sa le fac? Pot astepta mult sau mai putin? Aproximativ va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu iti spun cum sa faci.
Ia de pe internet toate laboratoarele de analize din localitatea ta. Suna la fiecare ACUM, la inceput de luna, pana nu se termina fondurile. Programeaza-te la cat mai multe, ca nu are nimic daca nu mergi la toate.La unele laboratoare ai nevoie de timitere la programare, la altele o poti face doar telefonic.Si nu toate analizele medicale sunt decontate de C.A.S. Intrebi cat costa cele nedecontate, ca pretul nu este acelasi la toate laboratoarele. Laboratoare care dau rezultate bune sunt Medlife, Synevo, Hiperdia.
Unele laboratoare au puse pe net si preturile.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de centrul medical in care ti le faci. De exemplu, medicul meu de familie colaboreaza cu un laborator la care are niste facilitati, banuiesc, si programarile se fac peste maxim o saptamana (daca nu e nimic urgent). In alte parti, analizele decontate se fac numai in primele zile ale fiecarei luni, asa ca iti faci programare acum si vei merge la analize pe 1-2-3 martie.

| minrest a răspuns:

Aici la noi in Bucuresti, poate dura trei sau patru luni ca sa le faci platite de CAS. Dar daca nu e urgent, ar merita economia. Salut.

| Oana92 a răspuns:

Eu mi-am facut analizele la spitalul judetean, nu am platit nimic si nu am avut programare. M-am dus frumos dimineata, am stat la rand si aia a fost. Si am mers pe la mijlocul lunii.

Cand am mers la alte laboratoare sunam inainte si ma programam. In functie de cate programari aveau m-au programat peste 1 zi sau maxim o saptamana.