| Yosca a întrebat:

Vreau sa imi fac un implant dentar si as vrea sa stiu cum se face cat cost daca doare (sincer) si cat dureaza si in ce consta implantu adica ce iti face. Fas fi foarte recunascator daca mati ajuta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te costa numai implantul undeva la 500-600 Euro.Vezi aici.Sursa:http://dentalwest.ro/pret-implant.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Implantul e destul de complicat, dureaza cateva zile bune. Ti se implanteaza in gingie baza pe care va fi fixat dintele, apoi dupa ce acel implant se vindeca se fixeaza dintele pe el.

Costurile difera de la implant la implant si de la medic la medic dar undeva peste 500-700euro

| Laura927 a răspuns:

Buna Yosca,
Implanturile dentale sunt de foarte multe feluri sincer.
Cel mai pe inelesul tau ar fi sa suni sa iti faci o programare si sa te controleze asa iti poate spune cu exactitate prețurile.
Depinde de lucrarea de care ai nevoie!
Nimeni nu iti poate spune mai exactdecat daca te controlează!

| ashlee a răspuns:

Uite un exemplu de cum se face un implant dentar (sper sa nu te sperii prea tare :-) ):
http://www.youtube.com/watch?v=d7umIVgqb8E

Preturile difera in functie de localitatea in care ti-l faci, de medic si de marca implantului: aproximativ 500-1000 euro pentru implant (radacina) si aproximativ 400 euro pentru o coroana ceramica (partea vizibila). Implanturi mai ieftine sunt marcile Bredent si Alfa Bio; mai scumpe sunt Straumann, Zimmer si Nobel Biocare. Foarte important este medicul care iti face implantul.

Daca te hotarasti pentru implant dentar, cel mai indicat este sa te adresezi unui chirurg OMF (oro-maxilo-facial). Un implant dentar implica si riscuri (lezarea nervilor, patrunderea in sinusuri, etc.) iar chirurgul este mai specializat in aceasta interventie.

Daca doare? Personal nu mi-am facut, dar am aflat de la altii care si-au facut ca simt durere dupa ce trece efectul anesteziei si ca doare ceva timp pana ce incepe sa se vindece osul. Pentru aceasta, medicul iti va prescrie analgezice. Ai grija de tine.