| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi pun aparat dentar. Intrebarea e cam cat dureaza de la prima vizita la stomatolog pana cand imi pune aparatul? Asa, aproximativ.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta ti-o poate spune stomatologul. Dupa ce vede cum stai cu dantura.

| Moiseicip a răspuns:

Depinde de complicatiile pe care le ai la dantura si de cat de bine lucreaza stomatologul la care ai sa te duci. poate sa dureze si 2-3 luni dar in acelasi timp poate sa dureze si un an cu aproximatie. uite eu mi-am pus o plomba la o masea acum ceva timp si numai pentru putin a durat cam aproape 2-3 saptamani(asta ca sa imi puna o plomba)

| Azµre a răspuns:

Cam o lună de zile depinde unde te duci să pui și depinde de care îți pune.

| Fridăm a răspuns:

Nu ştiu, depinde şi de ce s-a spus mai sus. Cred că întâi te duci la consultaţie, apoi îţi va lua mulajul, iar după, va face comanda pentru aparat. Acum depinde şi de aparat...fix sau mobil vrei să îţi pui?

Răspuns utilizator avertizat
| luisanamy a răspuns:

In maxim o luna iti va pune aparatul dentar.

| QSmile a răspuns:

Bună,

La prima vizită la stomatolog ți se face consultația împreună cu o radiografie. Dacă totul este în regulă aparatul poate fi pus în 2 săptămâni, dar dacă însă este nevoie de extracție sau orice alt tratament, durata este dependentă de timpul de vindecare. Intervalul necesar ți se transmite după un consult efectuat de către medicul ortodont.