| sweetmih a întrebat:

Cum se pune la stomatolog un aparat dentar fix/Doare/

Răspuns Câştigător
| MissyFrumy a răspuns:

Nu, nu doare absolut de loc. Intai o sa iti ia marimile si cum sunt dintii tai adica o sa iti puna niste cum sa zic, un fel de plastilina speciala care te pune sa inchizi gura dupa ce ti-o pune ca sa se fixeze modelu dintilor, marimea apoi acea pasta special ti-o scoate logic si aia se usuca. Apoi aia o duc la laborator si aia iti fac aparatu. Nu doare deloc cand ti-l pui si e dragut cu niste pietricele. Funda?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai se lipes pe dinti niste chestii micute si apoi un fir metalic si foarte dur uneste acele chestii lipite pe dinti. Nu doare cand il monteaza si nici nu e nevoie de anestezie dar in prima saptamana te vor durea dintii deoarece incep sa se miste de la locul lor.

| DeyaTha a răspuns:

Pai eu am avut un aparat dentar dar nu fix. Unul care se poate da jos. Daca vrei sa-ti pui unul, va tfrebui sa te duci la Iasi, si nu doare. Am o prietena care isi schimba in fiecare zi alta culoare.