| smileysmiley a întrebat:

Vreau sa ma ajutati si pe mine cu un remediu natural, dar eficinet!
Am cearcane profunde, ba chiar foarte profunde!
Nu din cauza ca nu dorm suficient, ca stau prea mult la calculator sau ceva de genu. Eu sunt mai alba la tel si am avut inca de mica cearcane...si se vad foarte urat si nu`mi plac deloc!
Vreau sa`mi spuneti ce ar trebui sa fac, ca macar sa le remediez, sa fie mai putin vizibile ca de obicei. Toata lumea imi zice ca am cearcane, si imi zice sa dorm mai mult sau asa, dar eu chiar dorm destul de mult si nu am nicio problema din asta. Asa sunt eu.
Dar macar vreau sa incerc vreun remediu natural, macar sa incerc, ca incercarea moarte nare.
Si vreau poate sa`mi spuneti sa fie si sigure, chiar din propria experienta, ca sa nu fac pe degeaba si sa nu mearga.
Cat mai multe sfaturi si remedii, dar sa fie SIGURE!
Multumescwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Desi nu sunt adeptul remediilor miracol iti recomandam sa incerci cateva remedii naturiste la indemana, cu aplicare locala:

1. Fai o pasta din
1 lingura de suc de rosii (proaspat este si mai bun);
½ lingura de suc de lamaie;
un praf de turmeric (Curcuma longa/domestica), cam cat luati intre degete;
Aplica in jurul ochilor si lasasa se usuce 10 minute inainte de indepartare si spalare.

2. Fa un suc la storcatorul de fructe din cantitati egale de cartof crud si castravete. Aplica cu un tampon de vata in jurul ochilor. Indeparteaza cearcanele si improspateaza ochii.

Vezi mai mult si mai multe explicatii in http://www.soothe.ca/cearcane.htm

| iuliaoprea a răspuns:

Incearca sa iti pui pliculete de ceai de musetel (inmuiate in apa calda) si sa le lasi in jur de 15-20 de min sau rondele de cartofi. Sper sa te ajute, le-am incercat si eu.