| ankhlgr a întrebat:

Vreau sa ma ingras, dar nu reusesc sa pun decat pe abdomen si pe solduri. In rest raman la fel de slaba, si rezultatul e...bizar. Vreau sa ma ingras uniform. Exista o solutie la problema asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Macarea tip fast-food, sau cea care contine grasime, dulciurile, produsele de patiserie duc si la schimbari hormonale cu tendinta de ingrasare pe abdomen si solduri. evita carnea grasa, prajelile, paine alba.trebuie sa fie o dieta sanatoasa.mananca diversificat cu 5 mese regulate pe zi. eventual mergi la un specialist pentru analize. fa sport pentru ca iti modelezi corpul si fibra musculara devine tensa.nu ai nevoie de grasime ci de masa musculara.nu folosi vitamine pentru ca sunt daunatoare, unele dintre ele nu pot fi eliminate din corp atunci cand sunt luate in exces sau fara recomandarea medicului.mananca cate o banana pe zi si nu mai mult de 2 pahare de lapte in 24 de ore.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, fa paralel si un sport, care-ti formeaza fizicul uniform, de ex. inot!

| Adry a răspuns:

Inotul nu este un sport in general valabil fiindca necesita un lucru foarte important, si anume un bazin si sunt foarte putine in Romania si cunostinte de inot (altfel te duci la fund si nu e prea placut).
Eu sunt adeptul alergarii (jogging). Il poti face oriunde, oricand si cu oricine (inclusiv singur(a)).
Iti antreneaza toate grupele musculare, toata lumea stie sa-l practice (atata timp ce poti merge), nu necesita un echipament prea scump : incaltaminte speciala si haine (optionale). Spor la antrenament si mananca sanatos ca sa nu ai probleme.

| CAsToReL a răspuns:

Consulta un nutritionist big grin

| alina si florin a răspuns:

Mai eu vreau sa ma ingras vreo 10 kg dar oricat as manca nu o pot face si in al 2 lea rand unele se roaga sa slabeasca nu sa se ingrase asa ca mai bine ramai la silueta tawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, m-am gandit si eu la asta, la jogging, mai ales ca locuiesc in apropierea unui parca, doar ca eu am un program full time la birou, adica de la 9 la 18 si nu stiu cand as putea sa merg. Seara sunt deja franta, si parca mi-e si teama sa merg la ora aia in parc. Am luat in calcul si varianta sa merg la sala, dar nu stiu cat ma ajuta, mi-e sa nu slabesc mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie happy ma ingras unde nu vreau si restul raman "micute" happy
In primul rand trebuie sa mananci 6 mese/zi (cele 3 importante si inca 3 intre ele-gustari si chiar mese)
Trebuie sa ii dai organismului tot ce e mai bun, fructe, legume, carne si tot ce are nevoie. Nu fast-food sau prea multe dulciuri in speranta ca te vei ingrasa. Trebuie sa te ingras sanatos. Sa iei si vitamine si incearca sa mananci de cate ori ti se face foame happy
Cu sportul iti recomand sala pentru ca acolo faci ce grupe de muschi vrei dar sa stii ca pentru a pune masa musculara pe tine trebuie sa muncesti happy; poti face si sauna, nu mai mult de 10-15 minute de maxim 2 ori/saptamana. Vorbeste cu antrenorul de acolo sa iti faca un program pentru ce ai nevoie si sa iti puna care este numarul de repetari si aparatele pe care trebuie sa le folosesti si cum sa le folosesti. Nu lua prafuri pentru marirea masei musculare sau alte prostii happy
Daca totusi nimic din toate astea nu merg poti apela la un nutritionist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o intrebare ca mananci ca sa ti se puna pe abdomen si solduri...ca eu acolo vreau sa ma ingras spune-mi te rog frumoscrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exerciti fizice si alergare dupa un program bine stabilit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa iei hrana naturala de exemplu ghin fest dar cu conditia sa faci miscare garantat te vei ingrasa exceptind abdomenulsi coapsele in rest vei fi perfecta cam in trei luni de antrenament