Întrebare recomandată | CosminaCosmmii a întrebat:

Vreau sa ma ingras vreo 6 kg. Ce pot sa fac sa am metabolismul mai lent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ca sa te ingrasi trebuie sa mananaci mai multe paste si fainoase, paine in special si nu trebuie sa faci abuz de dulciuri asta pentru ca intri intr-o situatie periculoasa.
Daca faci prea multa miscare, mai redu din ea.
E suficient sa ai 3 mese principale + 2 gustari pe zi.

| neutrino a răspuns:

Mananca seara mai mult si nu mai munci mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai si eu eram slaba, mancam de 3 ori pe zi plus alte prostii si degeaba si nu faceam niciun efort stateam la pc tv,musica si atat,apoi in vara aceasta m-am pus pe sport in fiecare zi cate o jumatate de ora in casa exercitii cum faci la ora de sport la scoala cam o suta din fiecare exercitiu, ce crezi am pus la picioare, brate masa musculara, stii ce manacam? de la mcdonalds,.imi faceam cartofi mancam in fiecare zi (aia ingrasa, te poti alege cu celulita daca nu te masezi cu creme)trebuie sa mananci la ore fixe, eu mancam de dimineata banane cu iaurt...si un cappucino sau lapte gras... apoi la 12, orice mancare care contine carne,,, apoi la 3.30 sport, apa 4:cartofi cu oua si salata cu rosii si castraveti, ciocolata, iaurt cu ciocolata, la 7.30 iar carne ori de la mec si inainte de culcare un pahar cu lapte.asa am pus pe mine, deci fa sport si mananca! bafta

| Danişor a răspuns:

Salut! pai ar trebui ca seara sa mananci mai mult si sa nu mai muncest mult.Succes happy

| Yasemyn a răspuns:

Buna!
E mai greu sa te ingrasi decat sa slabesti. Nu e gluma, ci un adevar demonstrabil prin simplul fapt ca e mai dificil sa creezi masa musculara decat sa scazi caloriile din meniuri. In plus, ingrasarea corecta trebuie sa urmeze reguli extrem de stricte.
-Mancati de 5 ori pe zi, la aceleasi ore. Aveti nevoie in primul rand de proteine de calitate - ele construiesc fibra musculara. Le gasiti in ou, apoi in peste, carne si lactate. Acestea se pot combina cu salate de toate felurile.

-La fiecare masa, e vital sa mancati paine integrala, fulgi de cereale integrale, biscuiti integrali, orez integral, malai, paste, legume dulci. Acestea hranesc corect creierul (singurul organ care functioneaza doar cu zahar) si astfel intreg organismul functioneaza in parametri optimi.

-Puteti sa mancati fructe la liber, de doua ori pe zi, in doua gustari separate. Nu aveti cum sa ajungeti la exces, iar cele care contin amidon, cum e banana, participa la formarea masei musculare.

-Chiar daca vi se pare banal, fara miscare nu cresteti masa musculara. De fapt, fara sa trageti de greutati, nu va ingrasati. Sunt de preferat greutatile cat mai mari (la limita suportabilitatii) si miscarile lente.
Astfel, va fortati organimul sa se adapteze la o solicitare, iar acest fenomen este insotit de dezvoltarea masei musculare. Daca respectati la 4 sedinte de sport pe saptamana, primele rezultate se vad abia dupa 3 luni. Si, de obicei, dupa 6 luni incepeti sa fiti multumite.

-Pe langa alimentatia altfel structurata, aveti nevoie de odihna. Nu inseamna ca nu mai mergeti la serviciu, dar nu va luati
job-uri suplimentare. Iata explicatia. Creierul va folosi toate resursele din hrana pentru activitatea intelectuala.

Bafta kiss

| Anonim1989077656477 a răspuns:

Simplu:mananca gratar seara! te ingrasi o gramada daca e unul sanatos(cu mamaliga). apropo, sunt si niste vitamine la tuburi care se dizolva in apa.iti creeaza o usoara pofta de mancare.si painea, paine ingrasa foarte mult.dar sa nu cumva sa faci exces de dulciuri!

| AdrianHAHA a răspuns:

Mananca ciocolata, shaorma, de toate toate si muuuuuuuuuult.

| AllllllliiiinBBBB a răspuns:

De obicei trebuie sa mananci inainte de fiecare masa niste bomboane ca sa iti dea pofta de mancare si sa nu faci prea mult efor fizic

| kytty04 a răspuns:

Mananca mai mult seara dar ai grija sa nu te balonezi

| KissDiia a răspuns:

Buna! Asta e cea mai simpla intrebare!
Eu chiar as vrea sa fiu putin mai slaba si sa pot sa ma ingras 6 kg ca tine sau nu stiu.
http://www.ele.ro/......zile-25991
Deoarece organismul nu se ingrasa inseamna ca tu in acel timp faci miscare :
ex : alergi, sari, faci miscare etc.
Incearca cel putin o saptamana sa nu faci miscare. Prin casa da. Adica sa faci curat poti ( mai rar ) Putina treaba nu strica. Incearca sa mananci alimente cu mai multe grasimi
ex: cartofi prajiti, poate 3 bucati de pizza pe saptamana, sa bei mai multe sucuri. chestii de acestea la care a slabesti.
Sper ca te-am ajutat! O zi buna! :)

| KissDiia a răspuns:

Inca un sfat si scuze!
Mda nu uita sa mananci mai mult seara. happy
Nu e nici o problema daca te balonezi! Mie mi se intampla tot timpul asta. si daca te balonezi poti sa te pui pe burta si sa ragai. laughing mie imi merge ot timpul asta! laughing happy

| romania10 a răspuns:

Sal mananca multa carne