| IoanaIonuca a întrebat:

Vreau sa mananc cat mai sanatos! Problema e ca nu stiu de unde si cu ce sa incep laughing Imi puteti da niste sfaturi? Ce sa (nu) mananc, pana la ce ora, etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Aici gasesti multe retete sanatoase: https://herghelia.org/......-culinare/
3 mese /zi sunt suficiente si nimic intre ele.
Nu bei apa niciodata in timpul mesei (decat daca te-ai innecat); si la 1, 5 ore dupa ce ai mancat.
Incearca cereale (musli cu fructe) care au doar putin zahar in ele: https://www.google.ro/......ps?/search

Problema cea mai grea este cu schimbatul gusturilor; caci este posibil sa nu iti placa, deoarece te-ai invatat cu anumite gusturi, la fel ca si cu imbracamintea. Dar noi trebuie sa mancam ce este sanatos, nu doar ceea ce ne place. In mod normal ar trebui sa ne placa ce este sanatos; iar daca nu ne place in multe cazuri este vina noastra (dar poate sa fie si o mancare gatita prost, fara gust, chiar daca are ingrediente sanatoase). De exemplu, daca pui 100 de femei sa-ti gateasca fiecare sarmale cu orez, nu stiu daca ai putea sa mananci din mainile tuturor. Unele femei nu se pricep sa gateasca. Altele cred ca mancarea nu este buna daca nu pun 1 litru de ulei la mancare. Gatitul este o arta. []---

Pentru inceput este bine sa renunti la ce stii ca nu este sanatos pentru tine.

| CuriousStuff a răspuns:

Chiar nu cred ca e nevoie de sfaturi pentru a stii cum sa mananci sanatos. Sanatos inseamna sa stii ce mananci, sau mai exact ce ingrediente sunt in mancarea aia si sa eviti pe cat posibil prajelile si excesul de orice, in general, de la sare zahar si grasimi pana la orice altceva, excesul nu e bun.
Daca iti faci ceva in casa aproape sigur e foarte sanatos, daca te duci sa mananci la KFC habar nu ai ce e in puiul ala, asa ca probabil nu e sanatos. Cat mai multe fructe si legume proaspete pe cat posibil, carnea cel mai bine fiarta sau facuta la cuptor. Poti sa mananci la orice ora, doar sa nu mai mananci cu 1 ora jumate-doua ore inainte sa te culci.

| Tăpălagă_Sergiu_1999 a răspuns:

Eu zic sa nu mai mananci nimic vreo 2 saptamani si dupa sa vezi ca esti ca un skeleton. Te asigur

| IoanaIonuca explică (pentru Tăpălagă_Sergiu_1999):

Ha ha. Si dupa in 2 zile o sa fiu ca un grasan laughing