| VladdNaruto a întrebat:

Vreau, deja o fac, sa fumez si problema e ca vreau sa fiu si sanatos. happy Mananc sanatos, legume, suc de portocale, sport asa si asa, dar nu stiu ce ar fi cel mai bun antidot pentru tutun. Daca ati putea sa-mi dati niste sfaturi? Nu veniti cu texte de genul: "lasa-te pana nu e prea tarziu"; "nu mai fuma ca n-are niciun rost"... E placerea mea si vreau sa fac pe cat posibil ca pe partea pe care stric, pe cealalta parte sa repar. Multumesc! dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DrAdrianaAlbu a răspuns:

Buna Vald. Cred ca faci cea mai buna alegere consumand alimente sanatoase, legume si sucuri naturale. Insa pe langa acest lucru iti trebuie o detoxifiere integrala a intregului organism si "spalarea" nicotinei depusa pe vasele de sange si artere. Din fericire exista o piatra vulcanica, un mineral natural format printr-un proces care dureaza mii de ani. Denumirea acestuia este Zeolit si inseamna "piatra care fierbe". Este singurul produs 100% natural care eliminana complet nicotina depusa pe artere, se gaseste pe piata sub forma de pulbere in capsule. Printr-un aport suplimentar de lichide Zeolitul va servi la normalizarea metabolismului si la "spalarea" sangelui de nicotina. Zeolitul, are o structura microporoasa compusa din nanotuburi cu capacitatea de a absorbi si de a elimina substantele toxice din organism. Deci pana laurma ce face Zeolitul cu nicotina din vene? Pentru detoxifierea cat mai rapida cu Zeolit, se consuma multe lichide, sucuri proaspete de legume (mai ales de morcov, de patrunjel, sfecla, telina, varza), cure de clorofila (frunze de patrunjel, leustean, telina, urzica), cereale fierte si mixate (hrisca, grau, ovaz, hrisca). O alimentatie corecta, cu un aport nutritiv suficient va servi la normalizarea metabolismului si la "spalarea" sangelui de nicotina. Acest produs i-a fost prescris si prietenului meu fumator de catre doamna doctor Mihaela Olaru si care inca mai fumeaza. Tin sa mentionez ca la ultima analiza sanguina medicul de familie a fost surprins ca toate rezultatele de pe fisa erau ca ale unui om nefumator si sanatos. Daca te intereseaza sa aflii mai multe informatii despre zeolit, mai poti citi mai multe chestii interesante pe siteul :
www.sanatatesiprofit.ro

| VladdNaruto explică (pentru DrAdrianaAlbu):

Multumesc pentru sfat, nicotina din cate stiu eu creeaza dependenta si NU dauneaza FOARTE MULT organismului precum gudronul si monoxidul de carbon. La nicotina rezist, daca nu vreau sa fumez nu fumez. Multumesc inca odata!

13 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Din pacate nu exista un antidot impotriva efectelor nocive ale fumatului.
http://www.i-medic.ro/......mului-uman

| DrAdrianaAlbu a răspuns (pentru doctoressa):

Asa se spunea si despre Sida si totusi s-a descoperit un atidot prin care s-au vindecat foarte multe persoane... Cauta pe internet si ai sa gasesti...

| xXAlphaXx a răspuns:

Daca as fi maicata sau tactu te-as cafti de nu te vezi! Vrei sa ajungi un golan?

| VladdNaruto explică (pentru xXAlphaXx):

Da, noroc in viata! Sunt la liceul traian locul 3 din Constanta locul 14 din Romania, am media 9.50, am 15 ani, parintii stiu! ei mi-au dat prima data pentru a nu fi tentat sa iau de altcineva SAU pe ascuns...

| xXAlphaXx a răspuns:

In loc sa invatati, va sta mintea numai la prostii

| jhssa a răspuns (pentru xXAlphaXx):

Esti frustrat sau?!

| Marina92 a răspuns:

Degeaba ai sa fii sanatos in rest daca plamanii tai vor ajunge varza! Parerea mea este ca nu ai cum sa spui ca esti sanatos daca fumezi.

| sammyr a răspuns:

Nu va inteleg astia de fumati. dupa ce ca dati bani pe ele va mai stricati si plamanii. ia-ti un pachet de gume si roade la el toata ziua sau altceva. tine-ti gura ocupata.

| Adda097 a răspuns:

Buna Vlad! Alimentatia sanatoasa te ajuta sa nu iti distrugi sitemul digestiv,sportul e si el sanator,DAR,cu timpul din cauza fumatului vei obosi mult mai repede si stiu sigur ca ai observat deja acest lucru. Fumatul nu este deloc bun pentru plamani, nu te judec, dar trebuie sa ai grija de tine, stabileste-ti o limita si respect-o, eu cand fumam aveam limita de 5 tigari pe zi si am tinu-o asa mult, pana am avut o criza de astm si am ajuns la spital in stare grava, am avut sangerari ale plamanilor, in fine, nu-mi scriu viata aici.Chestia este ca daca le fumezi cu o limita nu vei avea probleme, bea mult lapte si mergi din cand in cand la tratamente la sauna, sunt foarte bune, iti curata caile respiratorii si "dai afara toate tigarile fumate". Sunt unele exercitii care te vor ajuta pe viitor sa nu ai probleme cu respiratia si te ajuta sa ai o cantitate mai mare de oxigen in plamani, daca vrei mai multe detalii contacteaza-ma in privat! O seara faina!

| VladdNaruto explică (pentru Adda097):

Multumesc mult, eu fumez 2 maxim 3 tigari pe zi, uneori doar una, depinde, oricum nu pot sa spun ca am spus nu energizantului + cola si chips-uri dar de la un timp de cand m-am apucat de acest "sport" incerc sa mananc mai sanatos. Lapte beau zilnic cu cereale big grin, multumesc de sfatul cu sauna, chiar am sa incerc happy.

| VladdNaruto explică (pentru Adda097):

Nu ti-am dat funda, dar tin cont de sfatul tau! Scuza-ma. happy

| Adda097 a răspuns (pentru VladdNaruto):

Nu-i nimic, ma bucur ca te-am ajutat!