| 1Mihai1 a întrebat:

Vreau sa merg la dentist sa-mi pun o plomba, stiu ca o sa-mi dea cu spray si dupa aia imi polizeaza dintele (nu?). Intrebarea mea este, doar cand o sa-mi polizeze dintele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Mai poate o sa par stupida dar habar n'am ce e polizarea, stiu ca la dentist iti curata caria cu un apararat si dupa mai foloseste inca unul, ambele dor, dar depinde cat de adanca e caria, am avut o carie micuta si nu am simtit nimic, si eu nici nu am vrut sa imi faca anestezie, am avut si o care mai adanca( nu a ajuns la nerv) aceea doare ( nici aici nu mi-am facut anestezie dar banuiesc ca, cu anestezie nu o sa simti mai nimic).

| youaremyfavouritecolour a răspuns:

Da iti da cu spray dar dupa aia iti face si o anestezie deoarece sprayul se da doar pentru amortirea gingiei inainte de anestezie

| 1Mihai1 explică (pentru youaremyfavouritecolour):

Anestezie... dandu-mi injectie? polizarea doare?

| youaremyfavouritecolour a răspuns (pentru 1Mihai1):

Cam doare nah doar iti roade in dinte