Întrebare recomandată | Kamiichu a întrebat:

Vreau să-mi spuneţi mai multe despre ulcer, ce se poate întâmpla dacă nu te tratezi la timp? Mulţumesc anticipat, fundă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bianca666 a răspuns:

Daca te tratezi la timp poti scapa doar cu un simplu regim alimentar si renuntarea la fumat sau alte chestii..insa daca nu este tratat ulcerul se ajunge la operatie si dupa nu numai ca trebuie sa renunti la anumite mancaruri sau vicii..nu ai voie sa faci efort o perioada lunga+trebuie sa eviti stresul(pentru ca ulcerul se poate face si pe baza de stres).

2 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Se poate intampla ce e mai rau de aceea trebuie tratat la timp

| Azµre a răspuns:

Ajungi la ulcer perforat, ceea ce înseamnă intervenție chirurgicală și tăiere de stomac sau duoden depinde de care ulcer este!