| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa slabesc 10-15 kg pana la vara...big grin... ce sa mananc si ce exercitii sa fac pentru burta si solduri big grin astept parerile voastre

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Tourniquet a răspuns:

Just me are mare dreptate. si eu vreau sa slabesc chiar daca am 10 ani am 60 si ceva de kg si 1. 71 inaltime. deci s-ar putea ca trebuie sa ajung la 50-55 kg? ^^. si eu fac dans ff mult. muncesc si ma chinui acolo si fac zilnic abdomene cate 10 pe fiecare seara agaug, azi 10, maine 15, poimaine 20... ^^ si mananc foarte sanatos. nu ma mai mananc dulciuri decat foarte rar la fel si prajeli in schimb mananc cate un bol de slata de fructe nu stiu as vrea sa ma sfatuiti cu un mesaj

| Ana-Maria94 a răspuns:

Poi parerea mea e sa mergi la nutritionist eu ma chinui de la 9 ani cu regimurile am slabit, dar apoi m-am ingrasat iar, asa ca acum ma duc la nutritionist sa tin un regim foarte bun, iar dupa ce slabesc sa nu ma mai ingras.

| Dizzy a răspuns:

In primul rand nu este sanatos pentru organism. O dieta fulger ne lasa mai slabite decat am inceput, mai fara vlaga si energie. O dieta fulger ne slabeste sistemul imunitar si ne face mai sensibile la inbolnaviri. Mai mult, cu astfel de diete in care slabesti 2 sau 3 kilograme intr-o saptamana, ai aproape garantat efectul de yoyo - cand nu mai urmaresti regimul alimentar impus de dieta, te ingrasi si risti sa iei mai mult in greutate decat ai slabit.

Ce poti face este sa scazi numarul de calorii pe care le consumi zilnic - undeva aproape de 1. 000 - 1. 200. Chiar daca nu mananci mult la o masa, ai grija sa imparti mancarea pe care o cunsumi intr-o zi in 5 sau 6 mese. In felul acesta, nu risti sa te mai scoli de la masa simtindu-te foarte grea si plina.

Bea multa apa. De la 5-6 pahare pe zi. Chiar daca nu iti este sete, consuma cat mai multe lichide. Fara, insa, ceaiuri indulcite, sucuri carbogazoase sau bauturi alcoolice. Multa, multa apa, lamaie si un pic de menta te vor racori si revigora. Un mic truc ar fi ca in fiecare dimineata sa bei un pahar de apa. A doua zi sa bei un pahar si jumatate. A treia zi doua. Si de aici inainte cate doua pahare de apa dimineata inainte de micul dejun.

Sport - o jumatate de ora de alergat o sa faca minuni pentru tine, pentru tonusul tau muscular, pentru nivelul energiei din acea zi. Daca inca simti o pofta nestavilita de foame, spala-te pe dinti. Gustul aromat al pastei iti va diminua senzatia de nemancare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa nu mai manc paine multa ca fac spirt mult sa nu mancseara sisa mancsanatos

| akatsuki a răspuns:

In primul rand nu e sanatos sa slabesti mult dintr-o data. trebuie s-o iei incet. de mancat poti manca salate, mancaruri fara grasime, fructe si legume proaspete, iar dupa ora 6 nu e indicat sa mai mananci. Cat despre exercitii fizice, putin sport in fiecare dimineata( mai ales abdomene pentru burta)

| luminita_4984 a răspuns:

Multe fructe si salate, dar de la ora 18:00 nimic, sport in fiecare zi