| Sara2 a întrebat:

Vreau sa slabesc 10 kg in 2 luni dar nu ma pot abtine de la mancare, cum sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 64 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 3 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 3 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

O zi frumoasă.

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| Sara2 explică (pentru bursuc001):

Fata 28 ani 1.71 si 67 kg, nu conteaza daca trebuie sau nu, eu am nevoie sa slabesc 10 kg pana la 1 septembrie

| bursuc001 a răspuns (pentru Sara2):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 64 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 3 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 3 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

O zi frumoasă.

| neutrino a răspuns:

In conditiile descrise de tine, nu ai cum sa-ti indeplinesti acest obiectiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

APA.la greu.APA paie si bataie.s-ar putea chiar sa depasesti 10 kg, in timp mai scurt.

| LilTunechi a răspuns:

Imposibil in 2 luni fara sa te infometezi...stai 10 zile fara sa mananci si fa PUTIN efort apoi mananca dar putin si fa mult sport...nu incerca sa faci sport ff mult ca risti sa te imbolnavesti esti prea rapida scaderea in greutate, 10 kg cam in 3-4-5 luni se duc cu regim si sport

| ady1o a răspuns:

Iesi afara cu bicicleta, alergat, sala...incearca sa nu m ai mananci dulciuri...nu mai manca dupa ora 18 deloc si asa poate reusesti.

| Eugen866 a răspuns:

Apa f multa, nu te mai gandi la mancare, fa sport

| arkankent a răspuns:

Ia-ti un ceai verde si bei 400 ml de ceai dimineata, ziua faci ceva efort sa transpiri cat de cat, iar seara ceai verde inca 400 ml. si ai sa vezi rezultate garantat. dar sa nu maninci nici intr-un caz dupa 18.

| nana1234 a răspuns:

In fiecare dimineata pe inima goala bea un pahar de apa... Atentie pe inima goala

O zi frumoasa