| katherine1336 a întrebat:

Hei TPU... Vreau sa slabesc si m-am infometat cam 3 zile zi era sa lesin, va rog vreau sa slabesc si sa fie cat mai eficient, la un moment dat slabisem doar ca am fost la ziua unei fete si nu m-am putut abtine de la mancare iar acum sunt in depresie.Va ROG, vreau doar sa slabesc 5 kilograme sau chiar si 4 pana se termina vara, ajutati-ma! VA IMPLOR! Sunt disperata...

Răspuns Câştigător
| Etelca a răspuns:

Te rog din sufletul meu, nu te infometa, devii anorexica, iti cade parul, unghiile se exfoliaza si te ingrasi dublu dupa ce incepi sa mananci iar.Ai un numar mic de kg pe care vrei sa le slabesti din cate observ, deci o sa-ti zic cum am slabit eu 2 kg intr-o saptamana, fara a ma infometa! Am facut in fiecare zi jumatate de ora sau o ora de cardio (bicicleta), mancam dimineata cereale integrale, la pranz niste macare gatita si seara salata cu rosii, salta verde, castraveti, puneam si niste carne de pui, branza si crutoane sau o bucatica de paine.In salata sa nu pui mult otet sau ulei.In rest, n-am facut nimic special, mi se pare ca am mancat si cateva prostii saptamana aia si totusi am slabit.Asa iti recomand eu sa faci, sa mananci sanatos si sa faci sport, nu uita sa bei multa apa, 2l minim in fiecare zi si sa mananci fructe si legume zilnic..mai ales ca acum au aparut caisele, piersicile, nectarinele, pepenele..ai multe variante.Mananca din cand in cand ciocolata neagra ca sa nu-ti scada glicemia. Daca nu-ti place sa mergi cu bicicleta, poti sa te plimbi cu rolele, sa mergi la bazin, sa mergi in parc sa alergi sau doar sa te plimbi mult pe jos cu prietenii, mai ales acum ca e vara.Fa si cateva abdomene, genoflexiuni, flotari, plank...si nu uita ca un numar de pe cantar nu te defineste ca persoana si nu e deloc important, conteaza mai mult ce spune oglinda, decat ce spune cantarul.Eu iti spun sa nu te cantaresti, pur si simplu uita-te in oglinda si daca iti place ceea ce vezi nu conteaza altceva.AI mare grija de corpul tau si nu te mai infometa, nu rezolvi nimic asa.Eu iti stau la dispozitie si poti sa ma intrebi orice! Multa bafta si ai mare grija cu alegerile pe care le faci, nu vreau sa le regreti dupa!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Incearca sa urmezi dieta daneza. Dar trebuie sa mananci DOAR ce scrie acolo fara sa mai adaugi altceva intre mese. Daca-ti este foame bea apa. Si nu e necesar sa faci sport in timpul ei.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu te infometa pentru ca ce vei da jos vei pune dublu.
Incearca sa mananci sanatos sau macar sa echilibrezi ceea ce mananci. Ai grija sa nu depasesti minimul de calorii pe zi si sa incerci sa verifici zaharul din mancaruri.
Pur si simplu alterneaza mancarea. Mananca cateva zile mai usor si mai putin, iar apoi o data pe saptamana sau de doua ori te poti rasfata cu o masa mai copioasa. Eu de exemplu cand stiu ca voi manca in oras, mananc mai putin dimineata, mananc un iaurt si cativa biscuiti, sau un iaurt si un fruct, apoi la pranz sa zicem ca mananc in oras, iar seara din nou mananc un fruct sau niste biscuiti. Si limiteaza-te. Poti sa mananci ciocolata, chipsuri dulciuri, orice, dar in limite. Eu mananc de vreo saptamana din aceeasi punga de chipsuri. laughing Insa am grija sa nu iau pe zi mai mult de un pumn sau doua de chipsuri. Si asa poti manca si ce iti doresti in cantitati mai mici dar pe o perioada indelungata de timp. Iar cel mai important nu manca pana te umfli. Mananca pana iti trece foamea. Eu nu am avut niciodata probleme cu greutatea si Dumnezeu stie cate prostii si cate mese am mancat la restaurante si chestii gen fast-food. Iar despre sport nu am facut niciodata. laughing Si nu are nicio legatura cu metabolismul pentru ca se mai intampla sa iau un kilogram, doua in greutate, dar in momentul in care observ lucrul asta, nu mai astept si incerc sa le dau jos imediat.
Sfatul meu este sa mananci ce vrei, dar calculat si cum se pune un kilogram, doua da-le jos imdediat. Cu timpul va deveni un obicei.

| MMDani a răspuns:

Primul pas catre slabit este sa NU te infometezi.

Alimentatie corecta si sport. Asta e secretul.

Legume, fructe, mancare gatita (dar nu bogata in grasimi), renunta la prajeli, lasa-o moale cu dulciurile si bauturile acidulate.

Cauta pe net si vei gasi multe.

Pe langa asta, e nevoie de determinare si vointa. Si tine cont ca nu exista MIRACOLE care sa se intample peste noapte.

NU LUA PASTILE DE SLABIT DACA TII LA VIATA TA.