| Aihao19 a întrebat:

Vreau sa slabesc, cam ce ar trebui sa mananc si ce nu? Nu vreau diete costisitoare ca nu prea am bani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ether a răspuns:

Evita sa manci sau sa bei alimente care contin glucide, lipide si carbohidrati in exces. Incearca sa mananci mai multe proteine si fibre. Glucidele sunt sub forma de zahar in cea mai mare parte in comert, lipidele sunt grasimi, carbohidratii se afla cel mai mult in paste, paine, produse de patiserie etc. proteine, vitamine, minerale si fibre, dar fara prea multa grasime gasesti in carnea slaba, piept de pui, pastrav etc si legume si fructe. Dupa ce citesti mai multe de fiecare categorie in parte pe internet (unde gasesti osumedenie de informatii), incearca ca atunci cand mergi la cumparaturi sa citesti eticheta produselor si sa iti dai seama care e mai benefica pentru tine. Acum exista foarte multe sortimente pe piata si va fi greu, dar nu imposibil. Nu trebuie sa te infometezi niciodata, asta este cea mai mare greseala pentru ca atunci cand vei da jos din kilograme, vei relua dieta initiala din cauza ca iti va fi pofta de anumite lucruri pe care nu le-ai mancat. Scoate de pe lista dulciurile, produsele de patiserie, bauturile carbogazoase, carnea grasa de porc si alte alimente care oricine stie ca sunt nesanatoase precum cipsuri, mancare de fastfood etc. Acum ce sa mananci. Poti sa iti faci salate de diferite feluri, 1 ou dimineata, piept de pui, peste si la sfarsit de saptamana un pic de ceva dulce ca sa nu o iei razna. Uitasem, fructele sunt bune asa cum sunt, daca bei suc de fructe proaspat care contine multa fructuoza e acelasi lucru cu zaharul. Daca sti spotul publicitar de la tv.: evitati in exces sare, zahar si grasimi. Cam asta trebuie sa faci. Desigur, daca ai face si sport sau ceva activitate fizica ar fi si mai bine.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fructe de pădure congelate.