| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa urmez o cariera in medicina si vrea sa imi stiu optiunile. Am incercat sa caut pe internet, dar nu ma pricep sa gasesc.
Ce tipuri de medici cunoasteti, pe langa urmatorii :
-medic nutritionist;
-medic stomatolog;
-medic pediatru;
-medic oftalmolog;
-medic ginecolog;
-medic alergolog;
-medic urolog;
-medic chirurug;
-medic cardiolog;
-medic psihiatru;
-medic dermatolog;
-medic neurolog;
-...?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Uite aici toate specializarile posibile si durata rezidentiatului: http://www.sfatulmedicului.ro/......ce-pe_3502

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu are importanta specializarea, toti medicii (in afara de stomatologi) urmeaza aceeasi facultate si specializarea se face dupa terminarea facultatii si trecerea examenului de rezidentiat.

| onasis1961 a răspuns:

Intră la medicină, apoi ai timp 3 ani să alegi ce vei dori atunci.Baftă!

| DNSK a răspuns:

Intrii la facultate si vezi ce-ti place cel mai mult sa studiezi. Ramurile medicinei le vei invata acolo si ce te atrage cel mai mult, spre aia te indrepti. Degeaba te gandesti acum sa te faci medic chirurg daca nu vei avea nicio atractie fata de chirurgie. Specializarea o vei alege dupa ce termin facultatea, deci ai 6 ani la dispozitie sa te hotarasti