| roby223 a întrebat:

Vreau și eu niște diete pentru slăbit. Ceva combinații de fructe cu legume, consumate crude fierte sau făcute la Blender.
Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Nu asa merge treaba. happy

In primul rand fara dulciuri, sucuri, paste si paine.

Apoi, foloseste siteul de mai jos sa afli cate calorii ar trebui sa consumi ca sa iti menti greutatea, daca vrei sa slabesti trebuie sa consumi sub valoarea aia, cu cat esti ami jos cu atat slabesti mai repede.

Ca sa afli cate calorii are mancarea pe care o consumi ai siteul de mai jos.
Ai gija ca de multe ori uitam sa numaram uleiul in care prajim ceva sau pe care il punem pe salata. Trebuie sa numeri tot ce manaci.

https://calorii.oneden.com/

spor. happy

Răspuns Apreciat de Editori
| Apokales a răspuns:

Decat sa faci asta mai bine iti setezi cateva reguli de baza, cand vine vorba de perioada in care vrei sa slabesti. Si ar trebui sa le mentii, zic eu, spre exemplu:
-nu manca prajit (nu mananci prajit, ai un deficit caloric prin aceasta eliminare, deci slabesti);
-nu manca alimentele ce contin zahar (nu mananci zahar, ai un deficit caloric, deci slabesti)
-fa-ti un program de antrenament sau un program in care iesi la o simpla plimbare 40 de minute (faci miscare, creezi un deficit caloric, deci slabesti).
Cand vine vorba de slabit ceea ce conteaza este deficitul caloric, orice masura pe care o iei in acest sens ajuta, dar ar trebui sa o faci in mod sanatos. Exista persoane care slabesc prin simplul fapt ca isi doresc sa aiba o viata sanatoasa, incearca si tuwinking.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mancarurile de varza (crude, fierte, murate, zeama etc.), dar cu foarte putina grasime sau produse fainoase.
Varza are calorii "negative", adica pentru digestia ei se consuma mai multe calorii decat cedeaza organismului.
In plus, contine si multe vitamine, in special varza murata (are continut mare de vitamina C ).

| Simpatic a răspuns:

O dieta minune nu exista, ce merge la popescu nu merge la xulescuwinking

| RoCkKiD a răspuns:

Https://www.csid.ro/calculator-calorii

Asta trebuia sa fie primul site.