| alex495 a întrebat:

Vreau un remediu eficient pentru matreata(am incercat toate sampoanele timp de 2 saptamana spalat in fiecare zi) Orice remediu traditional, nu stiu. orice.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și spălatul frecvent duce la apariția mătreții.
Consultă un dermatolog pentru a vedea ce fel de mătreață este!
Pielea capului produce extrem de mult sebum și de aici și mătreața. Încearcă să te limpezești cu oțet de mere îndoit cu apă (2-4 linguri de oțet la un litru de apă).
Pa, pa.

| ℬaby a răspuns:

Bună!
Păi, uite ce ar trebui să faci :
- un remediu ' băbesc ' străvechi este acela de a te spăla cu şampon ( te poţi spăla sau nu ) şi să te clăteşti foarte bine cu oţet. Îl laşi să acţioneze 2-3 minute, apoi te clăteşti foarte bine cu apă din plin.

Mult succes!
Sper că ţi-am fost de ajutor.

| Azµre a răspuns:

Nizoral șampon, de fapt mătreța este o deshumare la nivelul capului datorată de un fung/ciupercă. Așa că folosește nizoral șampon cel puțin 6 săptămâni și vei scăpa. Se aplică se stă cu el în cap câteva minute apoi se spală.

| jumbalik a răspuns:

Am auzit eu de la un prieten ca avea probleme cu matreta. si s-a spalat cu apa de ploaie si motorina!