| gabiburni a întrebat:

Imi puteti da un remediu pentru matreata? Adica mi se fac ca un fel de coji. Am incercat toate sampoanele dar nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai incercat deja sampoanele contra matretii si nu functioneaza la tine, cel mai probabil ai facut o dermatita seboreica si este nevoie sa mergi la un medic dermatolog sa primesti tratamentul adecvat.
In anumite situatii, mai poti incerca samponul si balsamul cu NIZORAL, de la farmacie.

| NLS a răspuns:

Și eu am avut in trecut aceeași problema.
Ma treats bucăți mari, gen coaja.
Însă de vreo 4 ani am găsit un șampon care a făcut ca prin minune acele bucăți sa dispară.
Schauma 7 Kräuter. (verde)
Am in continuare mătreață, dar mai putina, și măruntă.
Nu am încercat încă, dar se spune ca Dercos de la Vichy e cireașa de pe tort. Însă e cam scump, si nu îl găsești chiar oriunde.

| Donsavas a răspuns:

Spala-te mai des, piaptana-te zilnic si tunde-te mai scurt. Astea vor preveni matreata iar ea nu va mai aparea. Ia niste sampoane de la plafar si vezi daca te ajuta. S-ar putea ca cele din hypermarket-uri sa fie nepotrivite pentru pielea ta.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Mie cu H& S mi-a trecut de acum 10 ani dar ma spal zilnic, incearca-l si tu vreo 2 luni dupa vezi exact rezultatul.

| SonicAndrei a răspuns:

Eu am reușit să scap de mătreață găsind șamponul potrivit pentru părul meu și spălându-mă zilnic pe cap. Într-o săptămână ar trebui să vezi rezultate. Încearcă șamponul Clear sau un balsam puternic; scalpul are nevoie de hidratare. Dacă nici cu acestea nu se rezolvă, atunci consultă un specialist.

| 2EXA a răspuns:

Asta e problema ca le schimbi.
nu le mai schimba.

| Aihao19 a răspuns:

Incearca si un sampon tratament de la farmacie special pentru ada ceva. Spune farmacistei, ea stie ce sa iti recomande ceva bun.

| Vreausapot a răspuns:

Medic dermatolog