| anonim_4396 a întrebat:

Vreo persoana care a fost cel putin o data la ginecolog este pe aici?big grin am nevoie de cateva raspunsuri big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Daca mergi la medicul de familie si ceri bilet de trimitere, consultatia la ginecolog va fi gratuita ( in policlinica de stat). Nu mi-ai spus cati ani ai. Daca ai 15-16 ani, s-ar putea sa ai surpriza ca medicul ginecolog sa refuze sa te consulte. Consultul propriu zis nu doare daca stai relaxata pe masa ginecologica si asculti ce ti se spune. Avand deja viata sexuala, este obligatoriu sa faci si niste analize, una din ele fiind cea pentru depistarea cancerului de col uterin. Succes!

| alinaalinaalina a răspuns (pentru Abh):

Multumesc.am 17 ani happy

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Eu lucrez in ginecologie. Ce nelamuriri ai?

| alinaalinaalina a răspuns (pentru Abh):

Vreau sa consult un ginecolog dar fara sa stie parintii mei.Imi este oarecum teama deoarece nu am mai fost la un consult ginecologic pana acum.si imi este si rusine deoarece in zona pubiana am o culoare mai inchisa(ca si cum as fi nespalata) desi eu folosesc geluri intime si ma ingrijesc (problema asta o am si cand iau contact sexual cu prietenul meu, imi este rusine...si de aceea vreau sa fie intuneric in timpul contactului sexual.as vrea sa stiu daca este ceva normal).Si imi puteti spune mai multe despre consultul ginecologic.cum este. daca doare sau altele, cat costa si daca as putea sa il fac gratuit cu trimitere de la medicul de familie...chiar am nevoie de ajutor

| DanielaMiky a răspuns:

Draga mea, cum crezi tu ca te poate consulta un medic ginecolog pe intuneric? Orice are un inceput asa si mersul la medicul ginecolog. Pretul consultatiei difera de la cabinet la cabinet in principiu ar fi in jur de 100 ron depinde.De durut nu doare iti face o ecografie endovaginala.

| Teodoora a răspuns:

Nu inteleg ce pata poti avea acolo...o ai de mica pata asta,sau de cand ti-ai inceput viata sexuala?
daca e de cand ti-ai inceput viata sexuala,ar trebui sa iti pui un semn de intrebare:de ce a aparut?
oricum cineva ai pe forum ti-a zis sa mergi la un cabinet cu plata...
nu ai mai fost la ginecolog niciodata,deci,poti sa fii eleva? atunci du-te draga mea la un dr de familie,si daca considera ca trebuie,te v-a trimite la policlinica,si este gratuit!
nu ai de ce sa iti fie teama, nu e mai rau decat in pat laughing
din moment ce ti-ai inceput viata sexuala, trebuie sa mergi la ginecolog cel putin o data pe an! tine cont de asta happy

| alinaalinaalina a răspuns (pentru Teodoora):

Deci daca imi da medicul de familie trimitere este gratuit?

| Teodoora a răspuns (pentru alinaalinaalina):

Clar ca este gratuit, doar sa ai bilet de trimitere de la dr de familie.in mod normal medicamentele (daca va fi cazul) sunt compensate,daca nu,gratuite pentru elevi )! daca zici ca ti-e rusine, mergi la o d-na dr si atunci iti mai trece din emotii happye ceva normal sa mergi la ginecologie, nu ai de ce sa iti fie rusine!
bafta!