| username23 a întrebat:

Am nevoie de cateva raspunsuri, va rog mult! Am inceput sa folosesc supozitoare vaginale (lumanari pentru vagin), recomandate de ginecolog, si dimineata tot continutul l-am gasit scurs pe lengerie, e normal sau nu? P.S: le-am utilizat corect, multumesc:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este normal. Excesul se scurge afara din vagin, ca nu are unde sa se duca.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este normal ca o parte din conţinutul ovulului vaginal ( topit ) să se scurgă la exterior.

În perioada tratamentului NU este voie să faci sex ( DELOC, nici chiar protejat )!

Iar DUPĂ terminarea tratamentului, TREBUIE să mergi la medicul ginecolog pentru control şi analiza secreţiei vaginale ( pentru a vedea dacă tratamentul şi-a făcut efectul ) - abia DUPĂ ce ai confirmarea că infecţia a fost tratată, poţi face sex.

Apoi, depinde pentru ce ai primit acel tratament, dar ( în general ) TREBUIA să primeşti ( sau să CERI ) tratament şi pentru partenerul sexual!
În caz contrar, e posibil ca să iei înapoi infecţia ( de la partener )...

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Da este foarte normal! De aceea ele se pun noaptea când dormi ca să nu te ridici să curgă!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Este normal ce ti s-a intamplat, tocmai de aceea este recomandata introducerea lor seara, inainte de culcare si utilizarea unui absorbant pentru a nu murdari lenjeria!

| Roxana121 a răspuns:

Cit timp primesti acest tratament nu ai voie sa faci sex.Iar referitor ca sa scurs pe lengerie e normal dar trebuie sa stai cu picioarele sus cind aplici luminare sa fii sigura ca se topeste unde trebuie.

| DiazAndreea a răspuns:

Este normal, pentru ca nu ramane in interior lichidul. dar este important sa le bagi exact inainte de a adormi adica sa nu te mai ridici sa te duci la baie. bafta

| username23 explică (pentru DiazAndreea):

Mersi frumos, dar daca se poate contactul sexual esti informata?

| DiazAndreea a răspuns (pentru username23):

In timpul acestui tratament nu! dar pentru cat timp e tratamentul?