| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine. Daca la chiuveta din baie este montat un robinet ca pe vremuri, cu garnituri,cu dracu,cu lacu si vrei sa inlocuiesti bateria cu una clasica,pentru lavoar, iar noul robinet vrei sa montezi numai pe apa rece, cum faci sa desfintezi robinetul de apa calda? Apa calda care oricum nu este. Am inteles ca exista un fel de dop cu care sa blochezi iesirea apei. Dar nu stiu cum se numeste,cum arata... laughing Mi-a explicat un prieten, dar instalatorul de mine a si inteles. Vreau sa montez o baterie numai la apa rece ( de fapt instalatorul o va face laughing ),dar sunt doi robineti si vreau sa pun o baterie clasica numai la apa rece. Robinetul de apa calda sa fie desfintat definitiv.. Help me cu link-uri, poze sau cu orice sfat.

12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
In primul randm aduci un instalator de baza sa ii explici ce modificare doresti sa faci si el iti va zice ce trebuie sa cumperi.
Nu fa prostia de a cumpara daca nu te pricepi...
O zi buna happy

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Buna! Multumesc pentru raspuns. Dar am rezolvat astazi. Am facut o vizita in Dedeman si am luat ce mi-a trebuit. Fara vizita instalatorului ca sa zica ce sa iau.

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte bine! la Dedeman sunt oameni priceputi si stiu sa ajute pe fiecare in parte!
O seara buna happy

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Nu e chestia de asta. La Dedeman nu m-a ajutat nimeni in afara de baiatul care m-a ajutat sa ajung la casa. Eu am plasat o comanda online cu ridicare din magazin. Merg dupa o ora :

-Cand ati facut comanda?
-Astazi!
-Ati primit email de confirmare?
-NU!
-V-a contactat un reperzentant Dedeman?
-Nu...

Imi spune ca trebuia sa astept confirmarea. Comanda mea nici nu era inca pregatita. Si mai era o comanda in curs inaintea mea. Imi da o hartiuta pe care a scris ce am comandat, apoi m-a trimis la colegii de la sanitare, respectiv termice. Ditamai hala. Nu mi-a fost greu sa gaaesc raioanele. Dar mai greu a fost sa gasesc iesirea.

Acum in contul online apare "comanda anulata! Facturat in magazin".

De fapt sa nu mint. M-a ajutat baiatul de la sanitare cand l-am intrebat daca e bine ce cumpar. Mai ales cu dopul. A zis ca e foarte bine. Oricum eu am mers la nimereala cu cumparatul.

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu, ca femeie, am fost sa cumpar ce ce trebuie pentru baie, am ramas surprins placuta de ajutorul celor de sanitare.
In schimb, am fost si la Brico si am ramas cu un gust amar...personal este, dar unul nu este calificat si nici cu bunele maniere nu le au...
O seara buna happy

Bula
| Bula a răspuns:

Instalatorul (meseriasul, nu tu big grin ) stie cum se rezolva, va face lista de materiale si - eventual - va si aduce si monta componentele.
Tu numai sa ai buzunarul si portofelul pregatit...

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Eu vreau sa cumpar dinainte, apoi il chem pe instalator. Tocmai de aia, ca sa nu platesc de doua ori. Platesc deranjul ca a venit sa spuna ce trebuie, apoi din nou ca sa imi monteze. Nu merge asa. Merg, cumpar, il chem, monteaza, platesc si la revedere.

Mai repede cred ca vorbesc cu instalator de pe OLX sa vad de ce am nevoie.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu te pricepi, cheama un instalator!

| justanotheruser99 a răspuns:

Acesta e "dopul" despre care vorbești tu, dar trebuie sa găsești unul cu diametrul corespunzator țevii.
http://www.euro-instal.ro/......vex150.jpg
(Sfaturi a la profesionisti :)) )

| anonim_4396 explică (pentru justanotheruser99):

Mmm...nu stiu ce sa spun. Azi dimineata m-am uitat sub chiuveta si am vazut ca numai robinetul de apa rece este racordat la apa. Adica numai acolo exista furtun prin care sa vina apa. M-am uitat la apa calda si este lasat liber, deci se intelege ca robinetul de apa calda nu este racordat la apa. Oricum robinetul de apa calda rasuceste in gol. Alaltaieri a venit un prieten la mine, s-a uitat si mi-a spus ca dupa ce demontez bateria actuala si montez pe apa rece o baterie cu monocomanda, robinetul de apa calda oricum trebuie blocat ca sa nu am surprize neplacute. Nu stiu ce sa zic. Am vorbit pe OLX cu instalator si mai repede era interesat sa vada cu ochii lui decat sa se ia dupa explicatiile mele. Tu ce zici?

| justanotheruser99 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vadă instalatorul cum e cu țevile acelea, nu merge cu presupusul. Eu credeam ca la baterie sunt legate doua țevi, una cu apa calda si una cu apa rece, de aceea ți-am aratat acel capac pentru sigilarea țevii, dar e mai ușor sa dai un sfat/ sa-ti dai cu parerea după ce vezi cu ochii tai cum sta treaba, deci daca mi-ai arata o poza poate as mai putea sa te ajut cu ceva.

| anonim_4396 explică (pentru justanotheruser99):

Ba eu cred ca merge cu presupusul. Si acela despre care vorbeam chiar era "dop", nu ce mi-ai aratat tu. Cateodata TPU chiar nu ma ajuta cu nimic. Dopul se numeste "Dop a583 1/2 m". Cauta pe google. Azi am fost in Dedeman si am rezolvat problema fara instalatori, fara prea multe batai de cap. Am zis sa iau la nimereala si daca nu se potriveste asta este. Oricum, sunt dopuri de diferite dimensiuni. Dadeam la retur daca era ceva. Dar am probat si se potriveste cu garnitura. Acum sa vina un instalator si pace. Mersi pentru "sfat".