| anonim_4396 a întrebat:

M-ar interesa ceva informatii referitoare la boilere electrice. De exemplu ce se poate intampla daca montez un boiler sub chiuveta cand el cere sa fie montat deasupra acesteia? are vreo legatura cu circuitul apei nu mai incalzeste cum trebuie sau ce se poate intampla? Care e standardul presiunii la reteaua de apa potabila pana la cati bari poate sa ajunga presiunea maxim si daca poate oscila sa treaca de o anumita presiune in functie de anotimp? Daca boilerul are o capacitate intre 6 si 10 litri si se lasa robinetul de apa calda deschis dupa cat timp incepe sa curga apa rece? si daca reuseste cumva sa incalzeasca apa cu robinetul lasat deschis pentru mai mult timp de ex 5-10 minute?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vrei cam multe.Inseamna ca nu stii cum arata un boiler daca vrei sa il instalezi sub chiuveta.Se monteaza INTOTDEAUNA deasupra chiuvetei.Apa calda din boiler curge spre baterie prin cadere si urca in el datorita presiunii din instalatie.Te depaseste aceasta problema.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Si boilerele care se instaleaza sub chiuveta pe ce principiu functioneaza? fiindca daca nu stiai exista si astfel de boilere. big grin

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vad ca exista ceva dar arata ca un instant.Stocheaza putina apa. Daca iti convine pretul vezi aici:http://www.emag.ro/boilere/filter/tip-instalare-f619,sub-chiuveta-v-17864/c

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Stiu acele modele deoarece la ele faceam si eu referire si nu caut sa aiba capacitati mai mari de 10 litri deoarece cu cat stocheaza mai multa apa cu atat ii ia mai mult sa o incalzeasca iar pentru ce vreau eu sa-l folosesc un 6-10 litri e suficient.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci care este concluzia trasa de tine pana la urma?

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Pai nici o concluzie deoarece n-am primit inca nici un raspuns la intrebarile puse de mine. Care e diferenta dintre boilerele care se pun deasupra si cele care se pun sub chiuveta si ce se poate intampla daca se pune un boiler care in instructiuni scrie ca se pune deasupra chiuvetei iar tu alegi sa-l pui sub chiuveta? big grin

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ti-am explicat ceva in primul meu raspuns.Dar, ma rog, intelegi cum vrei.Mai asteapta si alte raspunsuri.Bafta.