| Furnicuta000 a întrebat:

Am comandat un set de mobila, destul de mare, de pe un site care vinde mobila adusa din Polonia. mi-a venit azi si am desfacut toate cele 14 pachete dar nu am gasit nicio schita de montaj. Stiu, trebuie sa ii contactez, nu sunt retardata, nu pun intrebarea asta ca sa-mi spuneti ca trebuie sa ii contactez, le-am lasat acum mesaj pe whatsapp, maine ii sun cand se face ora 8. Dar ati patit ceva de genul? E posibil ca firma distribuitoare sa aiba schitele undeva pe calculator si le pot trimite? Ca eu asa nu am ce sa fac cu ele, cred ca si un puzzle de 1 milion de piese e mai usor. Nu cred ca o sa pot sa dorm in noaptea asta de stres

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cheama un timplar si el il va face nu ai cum sa asamblezi tu singură nici cu 100 de schite nu ai scule si nici experienta si le vei strica 100% garantat

| Furnicuta000 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am asamblat (si nu singura) zeci de corpuri de mobilier, chiar si din alea complicate pentru ca aveam schita si un atelier in spatele casei plin cu orice aveam nevoie asa ca poti sa raspunzi la intrebare fara sa-ti dai cu parerea despre abilitatile mele

| Frank51 a răspuns:

Și te așteptai ca atunci când deschizi cele 14 pachete să se monteze singură? Nici dacă aveai instrucțiuni nu puteai să montezi, de fapt nici măcar 2 persoane nu ați putea, pentru că nu e un proces simplu laughing

| Furnicuta000 explică (pentru Frank51):

Ai citit raspunsul meu de mai sus? Am zis ca am montat zeci de corpuri de mobila pana acum. Am scule, am ajutor, ma descurc, dar nu am schite! Scrie undeva ca iti trebuie diploma de licenta sa montezi mobila dupa schita? Razi ca...

| darrio2007 a răspuns (pentru Frank51):

O fi complicat pentru tine. Poate nu vrei sa-ti bati capul.
Si eu mi-am montat singur mobila din casă, evident avea instructiuni.

| gabicoo a răspuns:

Cheamă un montator de mobilă profesionist! Eu mi-am prins urechile cu tot cu schemă la o simplă bibliotecă turn de la Jysk. Am chemat un meseriaș și a montat-o în 15 minute fără schema de montaj. S-a făcut că se uită la schemă doar ca să nu mă supăr!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Vezi poate găsești schema de montaj pe site-ul producătorului din Polonia!

| Furnicuta000 explică (pentru gabicoo):

Abia am gasit un mester sa vina sa dea cu glet pe pereti si am asteptat 3 luni dupa el. Unde gasesc un montator de mobila

| gabicoo a răspuns (pentru Furnicuta000):

Te înțeleg! Eu stau de două săptămâni și aștept un ra*hat de înstalator care să-mi schimbe doi robineți și două apometre! "Vin cât pot de repede, cum am o pauză vin!" și a venit de s-a rupt! Meseriașii buni prestează în străinătate! Acasă au rămas toate putorile și toți dobitocii!

| Sekim a răspuns:

„ Nu sunt retardata ". Tot ea dupa : „ Nu cred ca o sa pot sa dorm in noaptea asta de stres ". Daca producatorul setului respectiv de mobila este unul cunoscut si care opereaza in termeni legal, da, are schite pentru ca sunt obligati daca nu ma insel sa aiba. Daca ai dat 200 lei cum s ar spune, probabil nici nu o sa primesti ajutor si nici nu au schite. Produsul este cumparat de pe internet din cate banuiesc, deci poti sa il returnezi daca nu te descurci cu el. Bafta

| Furnicuta000 explică (pentru Sekim):

Puteai sa lasi comentariul si fara ironie

| Skarr a răspuns:

Daca se monteaza la fel de usor ca la ikea ar trebui sa reusesti sa o montezi doar cu o surubelnita electrica.
La alea daca ma uit pe schita cum incepe imi dau seama singur dar ma mai uit totusi sa nu sar vreun pas mic si sa realizez abia dupa.
Daca te trezesti ca nu ai schita atunci habar n am.
Sa o faci tu sa o gresesti sau sa chemi pe altul si posibil sa o greseasca.

| Furnicuta000 explică (pentru Skarr):

Sunt foarte multe placi, multe dulapuri care seamana intre ele chiar daca nu sunt la fel. Trebuie sa stiu exact care cum vine ca daca era un pat sau o masa ma descurcam si fara schita