| CanDy4Alecsa a întrebat:

Buna seara..eu sunt din Iasi si acum 2 saptamani am cumparat de la Cluj o masina adusa din Germania. Vanzatorul mi-a dat toate actele in afara de fisa de neurmarire fiscala pentru ca nu stiam sigur daca imi trebuie, iar el a zis ca daca e nevoie o trimite. Ajuns inapoi la Iasi am vrut sa o inmatriculez, dar acestia au zis ca e absolut necesara acea fisa. Incercand sa il contactez, respectivul de la care am cumparat masina nu mai raspunde la telefon (cred ca a aruncat si cartela). Ce as putea face sa primesc acea fisa? Daca ma duc la Cluj, as putea sa ii platesc datoriile si sa imi dea acea fisa? Multumesc anticipat.

7 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

Stai putin ca nu inteleg.
Deci masina poate sa fie adusa si din Afganistan. Omul ala din Cluj si-a trecut-o pe contul fiscal? Degeaba ii platesti lui dariile la stat, ca fisa de neurmarire fiscala nu o sa ti-o elibereaza tie.
Pe talon figureaza omul ala din cluj cu domiciliul de dupa copia de buletin? S-au intamplat cazuri in care se vand de 3-4 ori si nu se fac contracte de vanzare-cumparare.

| CanDy4Alecsa explică (pentru AgathaRo):

Da.el are contract de vanzare-cumparare intre neamt si el. Si apoi intre el si mine cu datele din buletin.

| AgathaRo a răspuns (pentru CanDy4Alecsa):

Dar si-a trecut masina pe contul lui fiscal? Sa vorbin putin concret masina are numere de Germania pe ea inca?

| CanDy4Alecsa explică (pentru AgathaRo):

Nu, el nu si-a trecut masina prin contul fiscal..si la masina tocmai am scos ultimul rand de numere rosii. Si de asta as vrea sa ma grabesc..ca dupa nu mai pot circula cu masina.

| AgathaRo a răspuns (pentru CanDy4Alecsa):

Prima data cand aud absurbitatea asta sa ai nevoie de certificatul de neurmarire fiscala la o masina neinmatriculata. Te poti adresa comandatului de la DRPCIV.

| CanDy4Alecsa explică:

Nelutueu...eu am pus o intrebare aici.

| CanDy4Alecsa explică:

Agatha..nu stiu daca si-a tecut-o..si astia nu vor sa imi zica nimic..nici cate datorii are, absolut nimic.