| AnnAnarchy a întrebat:

Am cumparat acum cateva zile un borcan de miere de rapita. Cumparasem si inainte de la aceiasi persoana si nu am avut probleme. De aceasta data, cand am deschis borcanul, stratul de sus era lichid (daca ati cumparat vreodata miere de rapita, stiti ca e in forma cremoasa), capacul a pocnit sub presiune si din borcan a iesit un fum subtire. La gust e buna...Nu mi s-a mai intamplat asa ceva cu vreun borcan de miere pana acum, de orice tip. Stiti cumva cauza?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Capacul borcanului nu a fost etans cel mai probabil, si la mierea de albine patesc la fel are un strat semi-vascos. daca nu era expirat sau o alta compozitie proprie atunci cred ca asta e explicatia. sau poate nu, dar daca gustul e bun eu zic doar sa inlaturi stratul si cu un cutit sa te duci pana la fundul borcanului sa vezi diferenta de strat grosime si culoare cu precedentul borcan, sau din minte, asta daca ai timp si chef.