| Alexandru390 a întrebat:

Bună TPU!
Am o întrebare...
Într-o seară am decis să mă masturbez ca de obicei sa injaculez. Să știți că nu o fac tot timpul deoarece nu sunt dependent. Ejaculez cam o dată la 3 zile și am vrut atunci sa nu mai ejaculez ci să mă masturbez.
După ce m-am masturbat s-a întâmplat ceva...
In loc să îmi iasă spermă mi-a ieșit tot asa, ceva spermă înghețată, zici ca era un fel de jeleu. Deci era mai alba și nu era sub forma de lichid era cum v-am spus așa ca un jeleu...
M-am documentat și cred că se numește spermă înghețată.

De ce s-a întâmplat asta?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea ta reiese ca sperma era foarte vascoasa si avea acel aspect de jeleu si in acest caz se pare ca de fapt a reprezentat asa numita sperma aglutinata care se produce in anumite situatii.
''Aglutinarea în spermogramă''
Ce este și de ce se produce lipirea intre ei a spermatozoizilor.
Următoarele patologii și condiții existente in corpului omului pot fi atribuiti si considerati factori care provoca aglutinarea :
-- Trauma la testicule;
-- Complicații după tratamentul chirurgical;
-- Boli ale sistemului reproductiv de natură inflamatorie cum ar fi : orhită, veziculită, prostatită.
-- Patologii de tip infecțios, inclusiv cele care sunt transmise sexual.
La unii bărbați, poate fi diagnosticată o astfel de afecțiune care este numita - normozoospermia de aglutinare. Si in acest caz, se constata ca rezultatele spermei au un conținut cantitativ și calitativ normal al spermatozoizilor, insa acestia vor fi lipiti unii de altii, Daca se va repeta in viitor, in acel caz este indicat sa te prezinti la o consultatie medicala efectuata de un medic urolog si de asemenea sa iti fie efectuata o analiza a spermei printr-o spermograma. Multa sanatatea.
http://ro.drlahlali.org/fertilnost_agglyutinatsii-spermatozoidov.html

| Alexandru390 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc de răspuns dar nu am avut nicio simptoma care ai menționat mai sus. Ai mai zis că se formează la bărbati dar eu am doar 14 ani...

2 răspunsuri:
| ania a răspuns:

AI fi mai fericit dacă nu te=ai mai masturba deloc