| Dari2madi a întrebat:

Am făcut ciorba de pui a la grec,și am adăugat ouăle și smântână conform regulilor dar totuși sa brânzit,de ce credeți?
Mentionez că după ce a fost gata a arătat bine doar că am pus pătrunjel înghețat, posibil de la gheata din el.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Conform regulilor oul bătut si smantana se pun cam la 2-3 minute dupa ce ai oprit flacara de la aragaz.
Asa ai procedat?
Patrunjelul inghetat sau nu, se pune sa fiarba 1 minut cu ciorba. Apoi ce ti-am scris mai sus.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pe viitor incearca asa; in bolul in care ai pus amestecul de
smantana cu ou, pune doua polonice din ciorba fierbinte, apoi pui amestecul in oala si mai da doua- trei clocote la foc foarte mic.E BINE ca smantana sa fie cat mai grasa cel putin 20%.

| Yuoia a răspuns:

Ce fel de smantana ai folosit?
Daca era din cea fermentata, asta e rezultatul orice ai face.
Foloseste smantana naturala sau din cea "pentru gatit" din comert.

| Utilizatoare123 a răspuns:

Poate erau prea reci ouăle și smântâna - diferențe de temperatură.
Sau smântâna avea prea mult zer.
Ori chiar de la pătrunjel să fie problema, e clar că ciorba e caldă și dacă pui ceva rece, se separă tot.

| Lambruzau a răspuns:

Ai pus zeama de lamaie, cumva?
Nu ai strecurat prin sita de ceai, ouale cu smantana si ciorba fierbinte?
Undeva ai gresit! Sau ai ales o reteta care nu are toate " secretele"

| Dari2madi explică (pentru Lambruzau):

Până sa răcit sa reparat cumva? nu știu cum

| Lambruzau a răspuns (pentru Dari2madi):

Cand vrei sa faci vreo reteta uita-te la Jamila, Sef Paul Constantin pe YouTube sunt foarte buni.
Mai prinzi cate un secret …
Nu degeaba se spune arta culinara, este o arta!