| anonimulll12345 a întrebat:

Am lenjerie de pat ce o stat intr-o alta casa intr-o camera cu mucegai puternic de se simtea in aer. Daca spal in masina de spalat oare se va duce mirosul de mucegai?, si exista posibilitatea sa se transmita si in casa mea mucegaiul? Habar n-am cum functioneza. Nu are pete sau murdarie de mucegai doar mirosul! Nu as dori sa arunc cearceafurile ca am plapuma/perna si lenjerii noi complet nefolosite numa ca o fost depozitate in camera aia

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se duce mirosul. Pui putin balsam sau parfum de rufe la spalare.

| Violleta2022 a răspuns:

Spala-le la un program cu apa cat mai fierbinte, ca sa mioara toti sporii de mucegai daca cumva au intrat in tesatura, odata ce miroase.
Pune si balsam de rufe la spalat, sau un pahar de otet alimentar.

| ioana748 a răspuns:

Da,se duce mirosul.
Bagi la program lung cu Lenor sau Cocolino si nu ai treaba.