Întrebare recomandată | devil2279 a întrebat:

Mucegaiul poate inrautati suflul, respiratia? Adica eu nu mai am suflu deloc si fac si sport mult, si imi trebuie suflu, m-am apucat si de alergat dar parca degeaba. In camera la mine in 2 colturi am putin mucegai nu e mult, ca in celelalte camere sunt plini peretii de mucegai, nici chiar plini, din cauza ca nu e captusita casa ori e drracu in ea, in fine...
POate fi mucegaiul (mirosul de mucegai) cauza pentru care eu nu mai am suflu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Igrasia este o problema serioasa, si nu scapi usor de ea. Solutiile astea, cu clor, antimucegai si orice altceva sunt doar solutii temporare, trebuie sa te gandesti ca in viitorul apropiat (probabil vara asta) este nevoie sa va izolati cum trebuie casa.
Igrasia este cauzata de umezeala, si umezeala are in general urmatoarele surse: din pamant, cand nu a fost facuta ruperea de capilaritate la constructie cum trebuie - pentru asta, peste fundatie, intre fundatie si celelalte elemente ale constructiei, se pune carton bituminat (carton asfaltat).
Alta sursa de umiditate este aerul din interior, care este mai cald si plin de vapori de apa, cand intra prin perete ajunge la punctul de saturatie cand vaporii se condenseaza in perete. Una din solutii in acest caz este montarea unei bariere de vapori, o folie de polietilena care nu lasa sa ajunga aerul din interior in zona de saturatie.
Si in sfarsit a treia sursa probabila este infiltrarea apei de ploaie care cade pe pereti, caz in care trebuie facute cum trebuie invelitoarea de pe acoperis si burlanele de scurgere a apei.
Asa scapi definitiv de igrasie, si daca scapi de igrasie scapi definitiv si de mucegai.
Iar referitor la sanatate, cel mai probabil sunt cauzate de sporii acelui mucegai, care ajung in caile respiratorii si sunt foarte iritanti. Solutia ar fi sa aerisesti bine camera, tot timpul, prin asta scade concentratia de spori care ajung la tine in plamani.
Peretii afectati de mucegai se razuiesc si se varuiesc var simplu, sau cu var in care se amesteca un pic de piatra vanata (1-1.5 la mie).

evenso
| evenso a răspuns:

Da, din pacate este cauza mai multor afectiuni in cazul expunerii indelungate la mucegai ( astm, probleme gastrointestinale, probleme de vedere, insomnie, depresie etc. ).

Citeste mai mult despre asta aici:

http://www.monitorulexpres.ro/? mod=monitorulexpres&p=S%E3n%E3tate&a=citeste&s_id=80591

Răspuns utilizator avertizat
| evenso a răspuns (pentru devil2279):

Inseamna lipsa de somn sau reducerea duratei si a profunzimii somnului.

Răspuns utilizator avertizat
| evenso a răspuns (pentru devil2279):

Mereu? sau acum doar la ora asta? happy

Răspuns utilizator avertizat
| evenso a răspuns (pentru devil2279):

Incearca sa schimbi programul.
Mintea "prinde" mai bine dimineata, incearca sa inveti dimineata, dupa care pleci la scoala, sala, iar seara relax, ar fi bine sa te culci pana la ora 24 ca sa te poti trezi dimineata fresh happy

| Senyorul a răspuns (pentru evenso):

Eu am astm si din cauza asta nu poti face sport prea mult

Răspuns utilizator avertizat
| evenso a răspuns (pentru devil2279):

Eu iti sugerez sa te culci acum, iar maine dimineata dupa ce te trezesti ai mai mult timp pentru invatat dupa ce ai avut un somn odihnitor, decat acum cand esti deja "mort de oboseala".

| evenso a răspuns (pentru Senyorul):

Trebuie sa iti tratez astmul dupa cum iti prescrie medicul.

Răspuns utilizator avertizat
| evenso a răspuns (pentru devil2279):

Noapte buna si Sanatate maxima! happy

| Azµre a răspuns:

Da, mucegaiul nu este sănătos, duce la probleme de respirație, tbc, astm și multe altă boli. Nu știu cum faci da scapă de mucegai, spală pereții cu clor, dă jos tencuiala, fă alta. Scapă de mucegai, nu e sănătos!
Mai ales dacă e mucegai negru!

Răspuns utilizator avertizat
| Azµre a răspuns (pentru devil2279):

Nu îl faci peste noapte. În primul rând scapă de mucegai!

Răspuns utilizator avertizat
| Senyorul a răspuns:

Este o solutie Savo anti-mucegai, adica e un spray cu care dai pe locul infectat

| Woman2Womanro a răspuns:

Mucegaiul poate afecta sanatatea. Cel mai bine ar fi sa discuti cu medicul despre problemele pe care le ai. El e in masura sa iti ofere cel mai bun raspuns.

| Mdl_Madalin'u_1996 a răspuns:

Exista de la ceresit anti mucegai.