| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva cum pot indeparta mucegaiul de pe un covor (nu e foarte mucegait)? Si este mirosul de mucegai periculos pentru sanatate?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Mirosul nu e periculos, e urat. Mucegaiul este o ciuperca, si ca orice ciuperca, se inmulteste prin spori. Acei spori plutesc prin aer si ii vei inspira,ajung in plamani si te imbolnavesti de diverse boli grave,mai ales daca esti copil, batran, sau ai sistemul de protectie a organismului slabit, de exemplu in cazul unei gripe. Exista o multime de produse pe piata pentru inlaturarea mucegaiului, toate pe baza de Clor, cum este Savo. Problema cu clorul este ca inalbeste. Mai bine folosesti BioCarpet.

| anonim_4396 explică (pentru valentingb):

Multumesc frumos pentru raspunsuri. Am vazut ca mucegaiul este de culoare alba, insa nu e afectat prea tare. Oare daca il sprayez cu clor si apa in zonele afectate, e ok? E un covor foarte mare si nu-l pot spala singura sad

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuie spalat. Mirosul nu este periculos ci bacteriile pe care le contine mucegaiul.

| valentingb a răspuns:

Oh, nu vreau sa te dezamagesc. E singurul meu raspuns la "casa si gradina", pentru ca nu ma pricep la astea happy Chiar nu stiu, incearca si tu, spala bine zona aia si apoi pune ceva dedesubt pana cand se usuca. Pui o folie dedesubt si un prosop ceva, sa traga umezeala, si il schimbi cand e umed cu unul uscat. Darr nu-l spala doar cu apa calda si dero, pune ceva clor. Poti incerca mai intai pe un colt mai ascuns vederii, sa vezi daca se duce culoarea, daca nu se duce, poti folosi Savo. Daca se duce culoarea, stiu si eu. spala bine cu detergent si apa fierbinte si apoi cu Bio carpet. Mucegaiul apare unde e umezeala, asa ca daca poti sa il usuci cumva, moare oricum. Macar dupa ce il speli, sa fie uscat mereu.

| anonim_4396 explică (pentru valentingb):

Ok, merci.

| viotedy a răspuns:

Cauta solutie antimucegai.e periculos sa traiesti intr-o casa unde e mucegai.cu timpul poti face astm.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mirosul ci bacteriile sunt periculoase. Spala din abundenta cu solutie de clor apoi spalal total cu apa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Vezi şi aici ce şi cum,
http://www.sporulcasei.ro/indepartarea-mucegaiului-din-casa-r-44.html
Te pup!

| trăncănici a răspuns:

Detergent de vase, că scoate grăsimea din el.Iese şi mucegaiul.Un covor se spală la murdărire, indiferent anotimpul.Grăsimea de pe picioare, mucegăieşte în mai puţin de o lună... Dacă e situat în dining, spală-l la lună!

| Soowhaat01 a răspuns:

Încearcă BioCarpet.

| mariukka a răspuns:

Mirosul de mucegai e periculos pune ceapa usturoi curatati alaturi sau produse antimucegai

| BalonnasheDeSapun a răspuns:

Spala-l:

| romeliakiss99 a răspuns:

Daca nu este foarte mucegait il puteti spala (sterge cu peria ) cu apa rece si otet, iar mucegaiul este periculos deoarece aerul acela pe care il inspiram ajunge in plamani si ne putem imbolnavi de diferite boli

| Andreeeeeaxd a răspuns:

Cu o solutie de covoare "__"

| dianadiddy24 a răspuns:

Cu o solutie de curatat il poti indeparta. -.- Nu mirosul mucegaiului e periculos pentru sanatate ci microbii din el

| Gianna_Ionela_1993 a răspuns:

Stie cineva cum pot indeparta morosul de mucegai dintr-un covor l-am spalat cu dero si balsam de haine l-am pus pe calorifer la uscat dar miroase ingrozitor? ajutor