| ReignForest a întrebat:

Am luat de la Lidl o bluză roșie cu led(se aprinde steaua din vârful bradului).Cum trebuie să spăl bluza? Dacă o bag la mașina de spălat se strică acel led?

17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Singura chestie este sa scoti bateria (acumulatorul) cand o speli.

| sierra1 a răspuns:

"o bluză roșie cu un brad ce se aprinde steaua din vârf"

ne mai explici o dată că nu e clar...

| ReignForest explică (pentru sierra1):

Cu led

| sierra1 a răspuns (pentru ReignForest):

Hai să te ajut: bluza are led sau bradul? (că tu nu vrei să vorbești)

| ReignForest explică (pentru sierra1):

Bluza are pe ea un brad și steaua acolo are led

| sierra1 a răspuns (pentru ReignForest):

Hmmm. deci un circuit electric in materialul hainei. Oare ce se intâmplă dacă o bagi in apă? Oare se strică circuitul ăla electric?

| Catrice a răspuns (pentru sierra1):

N-ai văzut puloverele alea cu leduri din Lidl? laughing

| sierra1 a răspuns (pentru Catrice):

Intrebasem intrebătoare:

Oare ce se intâmplă dacă o bagi (haina) in apă? Oare se strică circuitul ăla electric?

poate știi tu, fiind așa de umblat, până la Lidl...

| Catrice a răspuns (pentru sierra1):

Nah,daca merg pe acolo o data la 3 luni e minune, doar că m-am rugat săptămâna trecută cineva sa ii cumpăr niste chestii de acolo și am mai aruncat și eu niste priviri și le-am văzut laughing
Așa, că răspuns...a băgat mama o data la spălat in mașină o jucărie electrica cu baterii un moș călare pe un ren și a mai mers după...mă rog, era în 'carcasa' de plastic a jucăriei.
Nu știu circuitele alea cat de protejate is.

| sierra1 a răspuns (pentru Catrice):

"Nu știu circuitele alea cat de protejate is."

știi și tu la fel ca mine și ca intrebătoarea (care nu admite asta), că NU sunt deloc protejate

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu se strică deoarece acel led este protejat de material nu va intra apă la el, gîndeste te cei care au facut bluza au stiut ca se va murdării sau o vei păta cu diverse, si trebuie spălată, ei acel circuit in care este montat ledul si bateria cablajul acela imprimat este bagat in interiorul acelei bluze cu siguranță l au protejat cu plastic sau silicon ca sa nu patrundă apă sau transpiratie daca transpiri, ca daca ajunge apă se vor defecta piesele care alimenteaza acel circuit, deci spala bluza la masină la 30 de grade.

| Celcestietot a răspuns:

Imbracamintea electrica dupa ce ca pot prezenta un pericol pana si in starea lor finala, cel mai bine si recomandat nu ar trebui sa fie spalate. Hainele festive se poarta cand este cazul, iar apoi cu ele in cui. happy

| gabicoo a răspuns:

Dacă nu încerci nu vei ști!
O speli, vezi ce se întâmplă și ne zici și nouă!

| Dismally a răspuns:

Citeste instructiunile de pe eticheta...

| Ștefaniq a răspuns:

Nu se strică.

| BilaRomânească a răspuns:

Desigur ca se strica. acea bluza este facut-o sa fie purtata doar cateva zile pe an de craciun

| ReignForest explică (pentru BilaRomânească):

Pe ambalajul ăla scria ceva că se bagă cu rufe colorate la spălat