| Ion_Nicoleta_1992 a întrebat:

Am o mare dilema in legatura cu foaia de copt cerata.
as vrea sa stiu cum este bine sa o asez in tava, cu fata lucioas deasupra sau cea mata?
va rog ajutati-ma... va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
De multe ori nici nu bag seama cum o asez in tava, eu pun un pic de ulei si de jos si deasupra, si nu am probleme, chiar ieri am facut placintawinking.
O zi frumoasa sa aihappy

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

De obicei, pe faţa "cerată" se aşează prăjitura ( ca să NU se lipească )!
Deci, foaia o aşezi cu faţa mată pe tavă ( în jos ).

Evident, dacă ungi tava şi apoi foaia cu ulei, atunci NU mai contează cum aşezi foaia de copt - aşa cum spunea şi @caramela happy

Toate cele bune.

| Ion_Nicoleta_1992 explică:

Va multumesc pentru raspunsurile voastre, imi sunt de mare ajutor.