| anonim_4396 a întrebat:

Am primit niste ulei de masline de la cineva, din Italia, care mi-a zis ca e luat de la un magazin sigur, ma rog aproape l-am terminat, insa am citit ca poate fi falsificat, uleiul are o culoare usor verzuie si am observat ca are niste depuneri pe fundul sticlei, e original?

Răspuns Câştigător
| Robbert_George_1995 a răspuns:

Am văzut această întrebare a ta şi mi-am făcut un cont ca să-ţi răspund. Da, este ceva normal să aibă depunere pe fund, doar când are aşa ceva poţi să zici cu adevărat că este natural. Dacă ai văzut vreodată sucul natural, toate pulpele lui se duc pe fund şi rămân acolo până ce sticla este agitată. Cu plăcere!

3 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Uleiul virgin extra poate avea depuneri si din cauza temperaturii, a procesului artezanal de presare sau daca este din anul curent.Culoarea difera de la tip la tip, de la verde inchis la galben palid, asta depinde de soiul de masline, Probabil ca este o Alberquina, de aceea culoarea verdoasa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde şi de metoda de obţinere/presare...

Dacă ar fi ulei extravirgin ( de primă presă ), NU ar trebui să aibă depuneri pe fundul sticlei!

Dacă este ulei din turte de măsline ( presare secundară ), atunci sunt posibile diverse depuneri...

Culoarea este NORMALĂ : uleiul de măsline are o culoare uşor verzuie.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Abia ala este natural.