| Furnicuta000 a întrebat:

De ce s-a scumpit uleiul de masline in halul asta? Ca m-am dus si eu la Lidl (care e cel mai ieftin magazin) sa iau o sticla si era 50 leu 1 litru. Nici macar nu era in sticla ca lumea, era de plastic. Voi de unde luati ulei de masline bun? Sa nu ziceti ca din Italia, Spania etc ca eu nu sunt bogata ca voi sa ma plimb prin tari straine

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Iti spun eu de ce sunt scumpirile la uleiul de masline. Locuind in Grecia, productia nu a fost una roditoare in anul 2023 (nu cunosc situatiile din Spania sau Italia etc) din cauza ploilor lipsa si astfel ca producatorii cu ce ulei mai aveau din productia de 2022-2023 si cu cel cules din 2023 -2024 au ridicat pretul. Doar din fabrica iese litrul intre 10-13 euro, astfel ca si pretul se observa in toata lumea.
Ai grija cu cat uleiul de masline este mai ieftin cu aceste scumpiri, exista producatori pe care il trimit spre Romania si falsuri. Ca sa deosebesti un ulei de masline pur, extravirgin puneti-l in frigider sau un loc racoros unde sa scada temperatura de 8 grade. Daca se solidifica, inseamna ca este extravirgin, daca ramane inca lichid asta inseamna ca a fost combinat cu alte uleiuri.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E un pret bun 50 lei /litru.
Da fiind in sticla de plaastic nu cred ca e cea mai buna calitate.
Si nu doar uleiul de masline s-a scumpit. Nu cred ca mai exista ceva ce nu s-a scumpit.

Si da, ultima data am luat din Grecia asta vara. vreo 6 sticle. Mai am vreo 2.

| TheGentleman a răspuns:

Https://maslinescu.ro/? gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIxdao89adhAMVuquDBx0hBwq6EAAYASAAEgJqcvD_BwE

Bună! Îți recomand acest site. Găsești ulei de măsline, oțet balsamic și chiar măsline autentice și de calitate premium.

Cele din magazine sunt adesea de proastă calitate, ultraprocesate și chiar falsificate.

Iată și un interviu cu oamenii care gestionează acest site, vei afla multe lucruri interesante și pe care nu le știai

https://www.youtube.com/watch?v=tZMmhOtklPU

| IamJoKeR a răspuns:

Inflatia

| Tputpu35 a răspuns:

Incearca metro sau selgros, au cea mai variata gama de produse, si preturile sunt mult mai mici in general, eu cred ca va fi clar sub 50 de lei litrul