| Ramo137 a întrebat:

Am rămas fără curent definitiv... Și trebuie redeschis și trecut pe alt nume și va dura o lună de zile minim... Am nevoie de niste sfaturi. Ce pot să cumpăr de exemplu sa mănânc și nu se strica fiindca desigur nu îmi merge frigiderul. Am cumpărat pateuri, cartofi și pâine. Dacă știți alte idei pentru viitor?
Și alte sfaturi in legătură cu trăitul fara electricitate.
Mulțumesc

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Pe lângă asta mai poți profita cu mâncare deja gătită de la magazinele care au genul ala de catering.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Paste.
pastele si sosurile nu au nevoie sa stea la frigider.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu lumânare.

| relian a răspuns:

Dureaza o luna sa dea aia drumul, dar unde esti pe ce planeta laughing

Fa maincare putina, eventual daca faci si pentru 2 zile, incalzesteo de fiecare data cand e sa maninci.
Adica faci stiu si eu tocana de ceva, te tine vreo cateva zile, tu cand e sa maninci, incalzesti, dar tare, toata oala, in felul asta omori eventualele bacterii care ar strica acea mincare.

In rest baga cartofi prajiti, oua, sau faci din polistiren o cutie maricica, cu capac, pui oala cu mincare acolo si bagi si o punga de gheata, pusa intr-o alta oala, ceva genul asta, asa ai frigider fara curent laughing

Folosesti polistiren din ala f gros, cu cit mai gros cu atit tine rece inauntru mai mult timp.
Cum faci cutia aia? Simplu, tai bucatile, apoi le lipesti cu spuma, la partea de sus, tai in material din pereti, asa adinc cit jumate de polistirenu ala si apoi masuori pui capac, pac tac, ai terminat lucrarea laughing Folosesti polistiren de 10 cm, faci un cooler jos palaria.

Gheata cumperi de la benzinarie sau unde vind aia acolo gheata in RO.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai rămas fără curent definitiv dacă peste o lună de zile vei avea iar. So calm down.

| Ramo137 explică (pentru anonim_4396):

Calm down yourself go to therapy if u have problems?

| Ararat a răspuns:

Paste. Cutiute din acelea mici metalice de bulion pentru mancare. Orez. Conserve de ton / carne / fasole / ciorba. Sunt pungi de salata care tin 4-5 zile. Poti manca cam orice daca gatesti si mananci in aceeasi zi.