| FazekasErvin a întrebat:

Am un storcător de fructe și legume SAMUS și am încercat să fac cu el un suc de mere și banane dar mi-a ieșit foarte puțin suc iar majoritate bananei era în compartimentul pentru pulpă. Ce să fac să am un rezultat mai bun, ai și să nu uit are 2 viteze. S-ar putea să nu fie pentru stors banane?
Dau funda pentru cel mai bun răspuns

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Daca e de genul http://www.cel.ro/storcatoare/storcator-de-fructe-samus-twister-l/ nu cred ca stoarce bine bananele. Mai bine merg merele sau morcovii. Trebuie de incercat cum stoarce mai bine, cu viteza mica sau cu viteza mare. Normal ar fi sa stoarca mai bine cu viteza mai mare. Depinde si de constructie. S-ar putea sa mearga mai bine cele Philips - sunt putin diferite fata de modelele clasice, dar sigur nu stiu.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Are deasupra sau sub butonul de reglat vitezele, buton de alegere a fructelor pe care vre sa le storci, banane portocale mere morcovi, etc, si tu setezi pe banane, cel putin storcatoarele de fructe de la Moulinex au această optiune de a seta ce fructe storci, si i ti faci o cană plină de suc.

| FazekasErvin explică (pentru CristiDinBucuresti):

Al meu nu are aceste optiuni

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru FazekasErvin):

O fii alt model, citeste in manualul de prezentare ce instructiuni de folosire gasesti acolo, sau mergi inapoi cu el de unde l ai luat sa i ti explice cei care l au vindut.

| Lola05 a răspuns:

Banana + căpșuni nu e un suc, ci mai degrabă un smoothie. Banana nu are zeamă, ca alte fructe/ legume, ci e un fruct cremos. Smoothie = fructe/legume pasate, cu toată pulpa rămasă în produs.
Dacă vrei un smoothie bun de banane și căpșuni, fă-l cu un blender normal sau vertical. Îți iese mult mai bine și mai repede. Poți adăuga și puțin iaurt cremos sau lapte, dacă îl vrei mai lichid. Dacă preferi, poți pune chiar puțină cacao.
PS: Îți scriu în timp ce mănânc cu poftă un smoothie de banane, cu iaurt și cacao, fără căpșuni (că încă nu au apărut alea bune big grin )