| vocaloidfan2211 a întrebat:

As vrea sa ascult si eu niste muzica la un level de 35 din 50, dar chestia e ca stau la bloc. Deasupra am o scandalagioaica iar jos o baba. Mereu stau cu frica ca o sa imi bata in teava daca dau muzica putin mai tare si e super frustrant. Intrebarea e: pot asculta muzica data la volum mai tare (nu maxim) in afara orelor de liniste 22:00 - 8:00 și între 13:00 și 14:00, fara a primi o amenda? (scuzati categoria dar nu am gasit una mai potrivita)

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Vezi ca s-au modificat orele si este 30 decibeli in afara orelor speciale si 35 decibeli intre orele 23:00-07:00 si 14:00-16:00. Deci daca doua persoane diferite iti fac reclamatie vei primi amenda ca nu sta nimeni sa masoare cu decibelmetru. Mai bine ia-ti casti cu WiFi si poti asculta cat de tare vrei.

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, pentru ca nu-i normal si nici legal.

| vocaloidfan2211 explică (pentru Salontanul):

Ce inseamna ore speciale?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru vocaloidfan2211):

Alea care ti le-am spus eu mai sus: 23:00-07:00 si 14:00-16:00.

| vocaloidfan2211 explică (pentru Salontanul):

Aha, deci nu am voie nici cand, ca vad ca si intre orele speciale si in afara orelor speciale, pai atunci ce rost mai are, deci cam degeaba mi am cumparat combina laughing)

| vocaloidfan2211 explică (pentru vocaloidfan2211):

Chestia e ca mi-e frica sa ascult si la volum mediu laughing

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru vocaloidfan2211):

Ai voie doar ca nu poti depasi o anumita limita (35 sau 30 Db). Ia-ti casa! laughing

| vocaloidfan2211 explică (pentru Salontanul):

Mersi mult happy

| mihai69 a răspuns:

Teoretic, da. Dar nu trebuie să depășești nici atunci un nivel de 35 dB ziua sau 25 noaptea.

| vocaloidfan2211 explică (pentru mihai69):

Nici macar in afara orelor alea?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru vocaloidfan2211):

Apropo! Cumpara-ti un decibelmetru: http://bit.ly/2Jdx1Ie Apoi il duci la metrologie si n-ai probleme. Doar ca te costa!

| vocaloidfan2211 explică (pentru Salontanul):

Ai cumva idee cum se masoara, gen pun decibelmetrul lana boxe sau jos la vecinu? laughing

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru vocaloidfan2211):

Apropo! Am gresit eu cu decibelii: http://bit.ly/2JaWjGZ

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru vocaloidfan2211):

La zona exterioara a apartamentului tau. De exemplu pe casa scarii.

| vocaloidfan2211 explică (pentru Salontanul):

Da, mersi mult, daca mai am nevoie de ajutor te mai intreb pe acelasi subiect, chiar imi esti de ajutor cu chestia asta happy

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru vocaloidfan2211):

Multumesc si eu pentru apreciere! Cu placere!

| mihai69 a răspuns (pentru vocaloidfan2211):

Păi eu ți-am dat valorile pentru orele din afara intervalelor de liniște.