Întrebare recomandată | catalush11 a întrebat:

Bun,am nevoie urgenta de ajutor! In bucătărie au apărut gândacii...da... gândacii aia scârboși de bucatarie... Si nu sunt tocmai putini...deci,cu ce soluție sa dau? Am căutat Regent dar nu am găsit...in rest am dat cu 1000 de spray-uri speciale dar nimic... Ce ma sfătuiți? Ce sa cumpăr si sa dau ca sa dispară? Dau funditaaaa(scuzați categoria)

11 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Uite o metoda:sa pui intr-o cutiuta niste praf de creta sau var nestins si in alta parte o alta cutiuta(de conserva)putina apa! Gandacii vin pentru a hrani fimiturile de praf de creta sau var nestins si beau apa si gata: se umfla imediat si mor instantaneu!

| IsabelaIssa a răspuns:

Am inteles ca se gaseste ceva la farmacia veterinara. Intreaba acolo.

| TiberiuFasole a răspuns:

Eu am avut, nu ai ce sa faci, decat sa chemi un specialist. Dar, nu un specialist care ii omoara, fiinda:
1.E degeaba, sunt unii care nu ii omoara si fac treaba mai buna, ii omori degeaba.
2. Daca chemi pe cineva care ii alunga, nu ii omoara, mirosul va ramane ceva timp, la mine a ramas chiar 1 an, iari au plecat toti gandacii, si faza tare e ca mirosul tine si daca se nasc altii si ei pleaca. La mine a tinut 1 AN, repet, deci te sfatuiesc sa nu chemi un specialist care sa ii omoare.

| JamilaGizeh a răspuns:

Http://www.pestcontrol-expert.ro/max-force-ic-gel.html
Gelul asta functioneaza garantat! E putin cam scump intr-adevar dar merita toti banii.

| HowdidIgethere a răspuns:

Sprayurile sunt comerciale, adica sa cumperi si peste o luna, si peste doua.
Ia de la un magazin cu substante pentru culturi, K-othrine, 1 fiola, dizolvi dupa indicatie si dai cu o pensula prin locurile de circulatie. Are efect pe termen lung. Da seara, ca sa nu stai in atmosfera aia mult ( e inodor, dar totusi). Nu este foarte toxic pentru respiratie, dar totusi trebuie evitat.

| smart01 a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Salut, dupa cum recomanda si colegul de mai sus, recomand si eu K-othrine. Iti las mai jos si un link cu un magazin online care comercializeaza produsul. Baietii fac livrare rapida, in 1-2 zile il ai acasa.

http://www.verdon.ro/insecticid/insecticid-k-othrine-sc-25-1-l.html

| iiRadu a răspuns:

Poti incerca urmatoarele idei:

(NORMAL)
1. Radarcan 6RC - Aparat cu ultrasunete impotriva soarecilor si gandacilor (20mp).
2. Pertox 8 - Insecticid impotriva insectelor zburatoare si taratoare.
3. Biometrix S4 - Aparat solar impotriva insectelor si daunatorilor (anti soareci, anti purici) - 25mp.
4. Pestmaster Vario Schutz - Aparat anti-gandaci, anti-sobolani, anti-tantari, frecventa reglabila pentru fiecare tip de daunatori (40mp).
5. Isotronic Ultra - Aparat cu ultrasunete contra tantarilor (30 mp).
6. Pestmaster AG360 - Aparat cu ultrasunete antigandaci, antisoareci (370 mp).

Pentru aparatura poti incerca la farmacie, iti sugerez sa nu stai prin zona in timp ce sunt active.
(Fereste copii de aparatura, nu sunt sigur daca e periculos dar cred ca ceva care omoara gandaci si provoaca sunete poate sa afecteze).
Sper ca te-am ajutat, sa ai spor.

| aditzuuu a răspuns (pentru iiRadu):

Aparatele cu ultrasunete nu dauneaza oamenilor. Urechea umana nu percepe frecvente de peste 20.000 HZ asa cum percep unele animale/insecte.Deci acele aparate produc ultrasunete, iar daunatorii fiind deranjati pleaca.In nici-un caz nu mor. Teoretic ar trebui sa functioneze, practic nu am probat un parat gen, dar stiu ca ii faceau reclama la tv.

| iiRadu a răspuns (pentru aditzuuu):

Am vazut intr-un sondaj si spunea ca dauneaza auzului. Daca nu este daunator atunci mult mai bine.

| wolfhund a răspuns:

Te sfatuiesc sa cumperi pest repeller este bun impotriva tuturor daunatorilor iar tu si animalele de companie nu au nimic, daunatorii pleaca si scapi si de gandaci
asta am facut si eu si a mers foarte bine. funda?