| FataCuDouaFete a întrebat:

Acidul lactic este de post?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Daca e vorba de jeleu, atunci nu prea cred ca este de post. La prepararea jeleurilor se foloseste gelatina, din cate stiu, care cu siguranta nu este de post (gelatina are in compozitia ei oase sau cartilaje de animal). Asa ca indiferent daca acidul lactic este sau nu vegetal, acele bomboane nu sunt de post, din pacate.

15 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Este destul de ambigua treaba cu acidul lactic. Si pe mine m-a intrigat la un moment dat fiindca l-am vazut ca ingredient pe eticheta unui borcan de dulceata. M-am informat din mai multe surse si acesta poate intr-adevar proveni atat din surse vegetale, cat si animale, insa de cele mai multe ori nu reprezinta un ingredient de origine animala. In orice caz, mai bine eviti produsele care il contin, pentru orice eventualitate.

| FataCuDouaFete explică (pentru thegatekeeper):

Pai la ingredientele unei pungii cu bomboan (bomboanele sunt jeleuri cu fructe) spune ca are in compozitie acidul lactic si nu stiu daca sunt de post sau nu. tu ce crezi?

| FataCuDouaFete explică (pentru thegatekeeper):

Mersi mult de tot.meriti funda!

| thegatekeeper a răspuns (pentru FataCuDouaFete):

Cu multa placere! Merci si eu.

| thegatekeeper a răspuns (pentru FataCuDouaFete):

Daca e vorba de jeleu, atunci nu prea cred ca este de post. La prepararea jeleurilor se foloseste gelatina, din cate stiu, care cu siguranta nu este de post (gelatina are in compozitia ei oase sau cartilaje de animal). Asa ca indiferent daca acidul lactic este sau nu vegetal, acele bomboane nu sunt de post, din pacate.

| Sara2 a răspuns:

Acidul lactic se formeaza in stomac, nu cred ca este de post

| Kyrie a răspuns:

Eu stiu doar de acidul lactic din muschi laughing

| user777 a răspuns:

Nu. Eu cred ca este de dulce. Pe wikipedia scrie ca acidul lactic se foloseste la producerea lapetlui, iaurtului, branzei. Ai mai multe informatii chiar aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Acid_lactic

| george001 a răspuns:

Acidul lactic este produs animalic, deci se inscrie in aceeasi gama de produse precum carnea, branza sau ouale, interzise pe parcursul postului. Nici dezlegarea la peste nu permite consumul acidului lactic.

| anca118 a răspuns:

Nu

| mix204010 a răspuns:

Acidul lactic este un produs vegetal, se foloseste de regula pentru acrirea laptelui, producerea cascavalului, branzeturilor, iaurtului si al altor produse lactate de fermentatie.

| SuRi a răspuns:

Nu!

| FataCuDouaFete explică (pentru SuRi):

Am dat funda, dar mersi totusi!

| yoyomaster a răspuns:

Nu!

| ulyyy a răspuns:

Nu este de post... sper ca te-am ajutat

| Emcy a răspuns:

Este de post
- acidul lactic si lactatii pot fi consumati de toate gruparile religioase, vegani si vegetarieni. Desi numele se refera la lapte, nu este facut din lapte si, de aceea, poate fi utilizat de persoanele care au alergie la lapte sau intoleranta la lactoza.
sursa:
http://e.slabute.ro/e270-acid-lactic.html