| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am bagat la spălat si mașina a făcut foarte urât, se zguduia puternic si se oprea brusc si tot asa maxim 5 minute dupa scria end,nu am reușit sa spăl hainele,le-am scos ude efectiv si nu am mai reușit să le spăl si nu înțeleg ce are,de ce face asa? am zis sa o las până mâine să vad ce se rezolvă,am bagat cam multe haine ce-i drept, maximul este de 6 kg...dar acum sunt ude, mâine le bag asa ude?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Asa cum a zis si @Sistemulxxl, ai bagat prea multe haine in masina si - probabil - si turatia de centrifugare a fost la maxim. Doi factori care disrug cel ai repede masina de spalat.
2. Greutatea hainelor calculeaza in stare UDA (nu uscata)!
Centrifugarea se face in stare uda, cand soliciarea cu bataia tamburului va distruge sistemul de sustinere a acestuia!

Pentru a nu avea asemenea probleme, sa nu-ti distrugi masina de spalat, calculeaza atfel ca greutatea uscata axima a hainelor sa nu depaseasca 2.5-3Kg.
Totoata, inainte sa pornesti un ciclu de spalare, regleaza viteza maxima al centrifugai la 600 (maxim 800) turatii! Astfel, masina ta de spalat va "trai" el putin de 4 ori mai mult.
Evidet, periodic curata masina si de calcar, mai ales daca observi usoare depunri albe in interiorul sau in jurul tamburului.

Răspuns utilizator avertizat
| Sistemulxxl a răspuns:

Greutatea hainelor este mare.injumatateste-le si spala in 2 serii.