| Alex_Raul_2003 a întrebat:

Am o intrebare... Se intampla ceva daca functioneaza si centrala pe lemne si cea pe gaz in acelasi timp pe aceeasi instalatie?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca sunt instalate corect, n-ar trebui sa se intample nici o problema.
In prima faza, pana la atingerea temperaturii dorite, vor functiona ambele centrale.
Centrala a carui termostat este reglat la temperatura mai mica se va opri primul, iar celalat va functiona pana ce va fi oprit de termostatul lui, la temperatura mai mare.
In continuare, pornirea centralelor va depinde de temperaturile de decuplare reglate si de histerizisul termostatelor.

Ambele centrale fiind dotate cu supape de suprapresiune, daca pompa ambelor centrale baga presiune in instalatie atunci ori automatica va decupla, ori se va deschide supapa pentru a scadea din presiunea din circuitul de incalzire (calorifere).
.

| Alex_Raul_2003 explică (pentru Bula):

Am inteles, multumesc frumos!

1 răspuns: